Kürt ve Sünni milletvekilleri meclisi terk etti

Irak'ta 30 Nisan'da yapılan seçimelerin ardından ilk kez toplanan meclis, iki saat süren toplantının ardından dağıldı. Kürt ve Sünni partilerinden milletvekillerinin, verilen aranın ardından oturuma katılmaması üzerine bir sonraki birleşimin...

Kürt ve Sünni milletvekilleri meclisi terk etti
01 Temmuz 2014 Salı 15:08

Irak'ta 30 Nisan'da yapılan seçimelerin ardından ilk kez toplanan meclis, iki saat süren toplantının ardından dağıldı. Kürt ve Sünni partilerinden milletvekillerinin, verilen aranın ardından oturuma katılmaması üzerine bir sonraki birleşimin gelecek hafta yapılacağı açıklandı. Fakat Kürt milletvekilleri, bugün Erbil'e dönme kararı aldı.

Irak'ta yeni seçilen milletvekilleri bugün yemin ederek görevlerine başladı. Yemin töreninin ardından söz alan Kürt Milletvekili Necibe Necip Irak Başbakanı Nuri el Maliki'ye dönerek, "Bizim bütçemizi gönderin. İzlediğiniz politika yüzünden Irak bu duruma geldi. Umarım izlediğiniz yoldan çabuk vazgeçerseniz." ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Maliki'nin partisindeki milletvekileri tepki gösterdi. Tartışmaların ardından Kürt milletvekilleri, toplantıyı terk etti. Verilen aradan sonra Kürt ve Sünni partilerden milletvekillerinin büyük çoğunluğu salona gelmeyince oturum gelecek haftaya ertelendi.

Irak'ya yeni hükümetin kurulabilmesi için önce meclis başkanının belirlenmesi, sonra da cumhurbaşkanının seçilmesi gerekiyor. Yeni cumhurbaşkanı ise bir milletvekilini hükümeti kurmakla görevlendirecek.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×