Köle Balıkçıların Avladıkları Balıklar ABD Pazarında Satılıyor

Kafeslerde kilitli olarak tutulan Burmalı 'köle balıkçıların' yakaladığı balıklar, ABD'nin en büyük zincir mağazalarında ve restoranlara satılıyor.

Köle Balıkçıların Avladıkları Balıklar ABD Pazarında Satılıyor
26 Mart 2015 Perşembe 00:59

Associated Press'ten (AP) Robin McDowell, Margie Mason ve Matha Mendoza, Endonezya'daki 'köle balıkçıların' izini sürdü. AP muhabirleri takribî bir yıllık inceleme neticesinde kafeslerde tutulan, gemiden ayrılmalarına izin verilmeyen ve 20-22 saatlik aralıksız çalışmanın peşinden bile dinlenmelerine izin verilmeyen Burmalı kölelerin yaşadığı trajediyi ortaya çıkardı. Üstelik onların emeğiyle yakalanan deniz ürünleri aralarında Wal-Mart, Albertson's, Kroger bu şeklinde ABD'nin ve dünyanın en kocaman zincir mağazalarına ve restoranlara satılıyor, ABD'li piyasaya ulaşıyor.

TEK BİR ADADA YÜZLERCE KÖLE

Yalnızca Endonezya'nın Benjina adasında balıkçı teknelerinde yüzlerce esir işçinin çalıştırıldığını aktaran AP muhabirleri, 'Bu karmaşık bağlantılar ağı yediğimiz balığı onları yakalayanlardan ayırıyor ve acı gerçeği gizliyor: Yediğinin deniz alternatifler kölelerden geliyor olabilir' diye yazdı.

KAFESLERDE TUTULUYORLAR

AP'nin görüştüğü esir balıkçıların kocaman kısmının Myanmar'dan (Burma) geldiklerini aktaran muhabirler, işçilerin Endonezya'ya arzuları dışında ve kaçak yollardan getirildiklerini aktardı. Büyük bir kısmı Tayland üstünden getirilen esir işçilerin gemileri terk etmelerine izin verilmiyor. İşçiler, gemiler limana yanaştığında kaçmamaları için kafeslerde kilitli şekilde tutuluyor.

'BU DENİZİN ALTI İNSAN KEMİKLERİYLE DOLU'

AP'nin görüştüğü işçiler, gemi kaptanlarının çıkarlarını kirli su içmeye zorladıklarını, izin yapmadan 20-22 saat mesaiye yaptırdıklarını, hatta itiraz eden veya kaçmaya çalışan işçilerin zehirli vatoz balığının kuyruğuyla kamçılandığını aktardı.

Benjina'dan kaçmayı başaran bir işçi bulunan 30 yaşındaki Hlaing Ming, yaşadıklarıyla ilgili şunları anlatıyor: 'Amerikalılar ve Avrupalılar bu balığı yiyorlarsa bizi hatırlasınlar. Bu denizin altında kemiklerden oluşan bir dağ olmalı...'

1000 DOLARA SATILIYORLAR

Benjina'da 1000'den çok kölenin bulunduğu 50'nin üstünde tekne bulunduğunu aktaran AP, esir ticaretini genel manada Taylandlı gemi kaptanlarının yürüttüğünü kaydetti. Tayland merkezli bir müessese bulunan İşçi Haklarını Savunma Ağı Derneği'nden Patima Tungpuchayakul, kölelerin 1000 dolar sularında bir paraya gemilere satıldığını, daha sonra da bu paranın işçilere 'borç' şekilde yazılıp, parasız çalıştırıldıklarını belirtiyor.

Eski bir Taylandlı mebus bulunan Praporn Ekouru, Tayland bandralı teknelerin genelde rüşvet vererek Endonezya'da avlandığını aktarıyor. Aynı sürede Songkhla Balıkçılık Derneği'nin de başkanı bulunan Praporn, 'Her sene milyonlarca baht rüşvet ödememiz gerekiyordu' diyor ve gemi başına ayda ortalama 200 bin baht (6 bin 100 dolar) rüşvet verildiğini belirtiyor.

Kaçak göçmenlerin düzmece belgelerle Endonezya'da rüşvet eda etmek şekli ile kaçak avlanan teknelerde çalıştırıldıklarını belirten AP muhabirleri, Benjina'daki esir balıkçılardan Maung Soe'nun eski bir kağıt parçasını göstererek, 'Buradaki benim adım değil, bu imza da benim değil' dediğini aktarıyor. 'Beni kandırdılar. Bana yalan söylediler... Benim adıma düzmece belgeler üretip, beni bu tekneye bindirdiler ve Endonezya'ya bu biçimde getirdiler' diyor Soe.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×