Kırımoğlu: Ankara Kırım'a giriş sorunumu diplomasiyle çözecek

Kırım Tatarları lideri Mustafa Cemiloğlu (Kırımoğlu), 16 Mayıs’ta tekrar Kırım’a girmeyi deneyeceğini söyledi. Kırımoğlu, 3 Mayıs’ta Kırım’a girmeye çalışmış, fakat Rus askerlerinin izin vermemesi üzerine tekrar Kiev’e dönmüştü....

Kırımoğlu: Ankara Kırım'a giriş sorunumu diplomasiyle çözecek
05 Mayıs 2014 Pazartesi 16:33

Kırım Tatarları lideri Mustafa Cemiloğlu (Kırımoğlu), 16 Mayıs’ta tekrar Kırım’a girmeyi deneyeceğini söyledi. Kırımoğlu, 3 Mayıs’ta Kırım’a girmeye çalışmış, fakat Rus askerlerinin izin vermemesi üzerine tekrar Kiev’e dönmüştü. Kiev’de basın toplantısı düzenlenen Mustafa Kırımoğlu, daha sonra Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, 18 Mayıs Kırım sürgünü anma merasimleri öncesinde 16 Mayıs’ta tekrar Kırım’a girmeyi deneyeceğini söyledi.

Kırımoğlu; “ 2 Mayıs’ta Moskova üzerinden havayoluyla Kırım’a gitmeye çalıştım. Ama Şeremetyevo havaalanın güvenlik hiçbir resmi belge göstermeden benim Kırım’a gitmemin yasak olduğunu söyledi. Ardın Kiev’e geldim ve Karayolula Kıırm’a girmeyi denedim. Fakat bu sefer de Rus askerleri beni sınırdan geçirmediler. Yaklaşık 2 bin 500 Kırım Tatarı askeri kordonu geçerek benimle görüşmek üzere sınırın karşı tarafına geçti. Benimle görüşenler Kırım’a döndükten sonra çeşitli baskılara maruz kaldılar. Neden sınırı izinsiz geçtiklerinin hesabı soruluyormuş.” dedi.

ANKARA GERİ DÖNMEMİ İSTEDİ

Sınırdaki gerginlik ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı aramadığını belirten Kırımoğlu en son Cumhuriyet Nişanı aldığında kendisiyle görüştüğünü ifade etti. Konuya ilişkin Kırımoğlu şunları söyledi; “ Sınırda yaşadıklarım Ukrayna ve Türkiye basınında çıktı. Sayın Büyükelçi Yönet Bey’in (Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel) söylediğine göre hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelişmelerden haberdarmış. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu o zaman Türkiye’de değildi. Davutoğlu telefon açıp Büyükelçiye bu konudaki rahatsızlığını bildirmiş. Ankara, gerginlik artmasın diye benim Kiev’e dönmemi istemiş. ‘Biz o sorunu diplomatik yollarla çözeriz’ demişler.”

Ukrayna Parlamentosu’nda iktidardaki Anavatan Partisi Milletvekili olan Kırımoğlu, Kiev’de zamanını parlamento çalışmaları ve yurtdışı ziyaretleri ile geçirdiğini dile getirdi. İleri yaşına rağmen yoğun bir tempo ile çalışan Kırımoğlu, 7 Mayıs’ta Viyana’da çeşitli toplantılara katılacak. Kırımoğlu, Avrupa’daki temaslarının ardından ABD’ye gidecek.

CİHAN

Kırımoğlu: Ankara Kırım'a giriş sorunumu diplomasiyle çözecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×