'Kıbrıs'ta çözüm olsa da olmasa da Türkiye ile bağlar kopmaz'

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Türkiye ile gönül bağının mutlaka Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmak anlamına gelmeyeceğinin altını çizerek ‘‘Bu bağlar Kıbrıs'ta federal çözüm olsa da olmasa da kopmaz.

'Kıbrıs'ta çözüm olsa da olmasa da Türkiye ile bağlar kopmaz'
16 Nisan 2014 Çarşamba 23:23

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Türkiye ile gönül bağının mutlaka Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmak anlamına gelmeyeceğinin altını çizerek ‘‘Bu bağlar Kıbrıs'ta federal çözüm olsa da olmasa da kopmaz." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, KKTC ile Rum kesimi arasındaki müzakere sürecine ilişkin, "Bu yıl içerisinde bir sonuca ulaşılmasını yani adada kalıcı adil bir barışa ulaşılmasını arzu ediyoruz." dedi. Bakan Çavuşoğlu, imzalanan protokol çerçevesinde KKTC'nin AB sürecinde kendilerine her türlü desteği vereceğini söyleyerek, "AB Bakanlığı olarak biz de her türlü uzmanlık desteği vereceğiz, karşılıklı tecrübelerimizi paylaşacağız, birlikte projeler oluşturacağız, bu projelerin finansman kaynağını birlikte sağlamaya çalışacağız." diye konuştu.

Türkiye olarak adada devam eden barış sürecini de desteklediklerini ve sürecin hızlanmasını istediklerimi dile getiren AB Bakanı Çavuşoğlu, ‘‘Temsilcilerin haftada bir değil, en az iki kere buluşmasını ve liderlerin de daha sık buluşarak birçok konuda müzakere etmesini arzu ediyoruz. Bu yıl içerisinde bir sonuca ulaşılmasını yani adada kalıcı, adil bir barışa ulaşılmasını arzu ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü desteğimizi KKTC yönetimine, yavru vatandaki kardeşlerimize, KKTC halkına vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"TÜRK TARAFI ANAVATAN’DAN ALDIĞI GÜVENLE ÇÖZÜM İRADESİ ORTAYA KOYUYOR"

KKTC Dışişleri Bakanı Nami ise AB Bakanlığın KKTC'nin çalışmalarına daima destek verdiğini ifade ederek, "Sizin bakanlığınız döneminde de bu desteğin artarak devam edeceğini görmek bizim için gerçekten büyük bir sevinç ve güven vesilesidir" dedi. Kıbrıs’ta yeni ve önemli bir müzakere sürecinin başladığının altını çizen Bakan Nami, Türk tarafının Anavatan’dan aldığı güvenle her zaman çözüm iradesini ortaya koyduğunu belirtti. Nami, ‘‘Kapsamlı çözüm, AB’yi de Kıbrıslı Türklerin hayatının ayrılmaz bir parçası haline getirecek. Kıbrıslı Türkler yeni kurulacak federal yapının eşit ortağı olarak AB kurumlarında da etkin yerlerini almak zorundalar.’’ ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE İLE GÖNÜL BAĞLARI, TÜRKİYE’YE BAĞLANMAK ANLAMINA GELMEZ"

Kıbrıslı Türklerin genel çoğunluğunun Türkiye’ye bağlanmak istenmediğine dair bir soru üzerine ise KKTC Dışişleri Bakanı Nami, "Türkiye Cumhuriyeti ile gönül bağları mutlaka Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmak anlamına gelmez. Türkiye Cumhuriyeti'nin genel Türk dünyası ile birçok Türk devleti ile çok yakından derin ilişkileri, gönül bağları vardır. Bu bağlar Kıbrıs'ta federal çözüm olsa da, olmasa da kopmaz." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×