Kıbrıs müzakerelerinde hayal kırıklığı

Kıbrıs'ta yeni cumhurbaşkanı tarafından büyük umutlarla başlatılan müzakerelerde gelinen noktada Türk tarafı hayal kırıklığına uğradı. Rum tarafının dönüşümlü başkanlık istemediğini kesin bir dille ifade etmesi Türk tarafının tepkisini çekti

Kıbrıs müzakerelerinde hayal kırıklığı
09 Şubat 2016 Salı 09:20

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Rum lider Nikos Anastasiadis’in iki taraf olarak "anlaştık" dediği konuları sadece kendi penceresinden göründüğü şekilde aktardığını, tarafların uzlaşma noktalarının ancak iki tarafın birlikte açıklayabileceği hususlar olduğunu söyledi.

Anastasiadis’in "Ada'da dönüşümlü başkanlığı kabul etmediği" yönündeki açıklamalarına da değinen Akıncı, "Maalesef Rum tarafının süren bu tavrı bizim için ciddi bir hayal kırıklığıdır. Fakat şunu ifade edeyim ki, Kıbrıs Rum halkı, bir Kıbrıslı Türk’ün adil sürelerle ortak federal devletin başında bulunabilmesini hazmedemeyecekse bu anlaşma olmayacak demektir” dedi.

Akıncı, Kıbrıs'ın hem iki kesimli iki toplumlu bir federasyon olacak, hem de AB ilke ve değerlerine de bağlı kalacağını kaydetti.

"TOPLUM, TÜRKİYE'NİN GÜVENCESİNİ İSTİYOR"

Müzakerelerde "garantiler" konusunun müzakerelerde en son garantör ülkelerin de olduğu beşli çerçevede ele alınacağını söyleyen Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de, Türkiye de günü gelince bu konunun ele alınacağını defalarca duyurduk. Şimdiden garantilerin ortadan kalkacağı ve üstelik bizim de hemfikir olduğumuz iddiası yanlıştır. Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye’nin güvencesinin devamını istediği ortadadır. Burada önemli olan, nasıl bir formül bulabiliriz ki Kıbrıslı Türkler kendini güvende hissederken, Kıbrıslı Rumlar bir tehdit algısı altında olmasınlar. Bunun yollarının bulunabileceği inancındayım ama zamanı gelince."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×