Kerry Putin'le Rusya'da görüşecek

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının önemli bir kısmını çekeceğini açıklamasından ardından Moskova’ya giderek, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşeceğini bildirdi.

Kerry Putin'le Rusya'da görüşecek
15 Mart 2016 Salı 22:12

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığının bir kısmını çekeceğini açıklamasından bir gün sonra Moskova’ya giderek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini bildirdi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile Washington’da bir araya gelen Kerry, burada yaptığı açıklamada, çatışmaların durdurulması anlaşmasıyla Suriye’de 5 yıldır süren krizin çözümü için şu anda önemli bir fırsat yakalandığını söyledi.

John Kerry, anlaşmanın mükemmel işlemediğini, ancak tahminlerin aksine 3'üncü haftasına girdiğini ve şiddetin önemli ölçüde azaldığını belirtti.

"Çok önemli bir aşamaya geldik"

Süreçte daha fazla ilerleme olması gerektiğini kaydeden Kerry, “Çatışmaların durdurulması anlaşmasının büyük ölçüde sürmesi, Rusya’nın dün askerlerinin yarısını hemen, belki de daha fazlasını Suriye’den çekeceğini açıklaması ve bu hafta siyasi müzakerelerin Cenevre’de yapılmasıyla bu süreçte çok önemli bir aşamaya geldik” dedi.

John Kerry, “Gelecek hafta siyasi süreci nasıl ilerletebileceğimizi konuşmak ve bulunduğumuz andan faydalanmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’ya gideceğim” diye konuştu.

“Gerçek bir siyasi geçiş olmadan barışın kalıcı olmayacağını” vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, “Bu, harcanması değil, yakalanması gereken bir an. Şu anda bu savaşı ve akan kanı durdurmak için adım atma imkanımız sonunda mevcut. Suriyeliler için ülkelerini ve hayatlarını yeniden inşa etme fırsatı; ilgili her taraf için, bizim için de doğrudan DAEŞ’e odaklanmak üzere bir araya gelme fırsatı” ifadesini kullandı.

Putin Suriye'den askeri güçlerini çekeceğini duyurmuştu

Kremlin'de düzenlediği toplantıda konuşan Putin, hava kuvvetlerinin çekilmesinin Salı günü başlayabileceğini söylemişti.

Putin, "Savunma Bakanlığı ve topyekun silahlı kuvvetler için tayin edilen misyon tamamlandı. Bu nedenle, Savunma Bakanlığı'na Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki askeri gücün ana kısmının yarından itibaren çekilmesi talimatını veriyorum" demişti.

Rusya'nın Hmeimim hava üssü ile Tartus limanındaki birliklerin görevlerine her zaman olduğu gibi devam edeceklerini belirten Putin,her iki üssün "hem karadan hem de denizden korunması gerektiğini" kaydetmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×