Kenya'da HIV taşıyıcısı terkedilmiş çocuklar için ürküten rakam açıklandı

Kenya Çalışma Bakanlığı Genel Sekreteri Kazungu Kambi yaptığı açıklamada, ülkede terk edilmiş çocuk sayısının 4 milyonu aştığını bildirdi. Yetimlerin sayısındaki bu artışın en büyük sebebi olarak HIV taşıyıcısı olmalarını...

Kenya'da HIV taşıyıcısı terkedilmiş çocuklar için ürküten rakam açıklandı
12 Mayıs 2014 Pazartesi 15:43

Kenya Çalışma Bakanlığı Genel Sekreteri Kazungu Kambi yaptığı açıklamada, ülkede terk edilmiş çocuk sayısının 4 milyonu aştığını bildirdi. Yetimlerin sayısındaki bu artışın en büyük sebebi olarak HIV taşıyıcısı olmalarını gösteren Kambi, bu rakamın tehlike gösteren bir boyuta ulaştığını ifade etti.

Kambi, Dünya Yetim Çocuklar Günü için bulunduğu Tharaka Nithi şehrinde yaptığı konuşmada, tüm bu çocuklara toplum olarak sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi. Kenyalı bakanlık yetkilisi, 2009 yılında 2,6 milyon olan yetim sayısının, 2014 yılında 4 milyonu aşmış olmasının, HIV ve AIDS ile olan ilişkisini ısrarla vurguladı.

Kazungu Kambi, Kenya toplumunun HIV ile doğan çocuklara sahip çıkacak eğitim ve maddi gücünün olmamasının, bu rakam artışını tetikleyen en büyük etkenlerden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Kambi ayrıca sadece Kenya halkına değil, uluslararası tüm yardım kuruluşlarına bu konuda destek vermeleri için ortak yardım çağrısında bulundu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×