Kazakistan Başbakanı, Zeybekçi’yi kabul etti

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Türkiye – Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 8.

Kazakistan Başbakanı, Zeybekçi’yi kabul etti

Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Türkiye – Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 8.Dönem Toplantısı’na katılmak üzere Astana'da bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi makamında kabul etti.
Kazakistan Başbakan Yardımcısı, Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev’in de hazır bulunduğu görüşmede, iki ülke arasında ticaret hacminin artırılması ele alındı.

Masimov, Kazakistan’ın 2015-2019 endüstrisel ve inovatif kalkınma programını devreye koyduğu hatırlattı. Kazak Başbakan, Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinden faydalanmak istediklerini kaydetti. Türkiye’nin önde gelen şirketlerini Kazakistan’da görmek istediklerini dile getiren Masimov, Kazakistan’da 15 sanayi bölgesinin kurulması yönünde çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Ekonomi Bakanı Zeybekci ise hedeflenen ticaret hacminin gerçekleşmesi konusunda öncelikle bir ekonomik ortaklık anlaşmasının imzalaması gerektiğine dikkat çekti. Kazakistan’da kurulacak ortak sanayi bölgelerine sıcak baktıklarını söyleyen Zeybekçi, Türk Hava Yolları’nın başta Astana’ya olan haftalık uçuşlarını artırmak ve Kazakistan’ın önde gelen diğer şehirlerine de uçmak istediklerini kaydetti.
Bakan Zeybekçi, öğleden sonra Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu 8. Dönem Toplantısı’na katılacak. Toplantı sonunda mutabakata varılan hususları içeren protokol, Nihat Zeybekci ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Aset İsekeşev tarafından imzalanacak.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×