Kalaşnikof, son yoluculuğuna 'keleş' atışı ile uğurlandı

Dünyanın en yaygın otomatik silahı AK-47’nin mucidi Mihail Kalaşnikof son yolculuğuna uğurlandıKasım ayından beri yoğun bakımda bulunan 94 yaşındaki Mihail Kalaşnikof 23 Aralık’ta vefat etmişti.

Kalaşnikof, son yoluculuğuna 'keleş' atışı ile uğurlandı
27 Aralık 2013 Cuma 15:23

Dünyanın en yaygın otomatik silahı AK-47’nin mucidi Mihail Kalaşnikof son yolculuğuna uğurlandı

Kasım ayından beri yoğun bakımda bulunan 94 yaşındaki Mihail Kalaşnikof 23 Aralık’ta vefat etmişti. İjevsk kentinde çarşamba ve perşembe günü Kalaşnikof ile vedalaşma töreni düzenlenmişti. Daha sonra cenazesi Moskova getirilen Rus mucit, Kalaşnikofların saygı atışıyla bugün son yolculuğuna uğurlandı. Kalaşnikof'un son yolculuğuna Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve çok sayıda vatandaş geldi.

Vedalaşma töreninin ardından Kalaşnikof, top arabası üzerinde Askeri Anıt Mezarlığı'na götürüldü.

İkinci Dünya Savaşı'nda yaralanan Kalaşnikof, daha sonra etkilendiği Alman piyade tüfeklerine benzer Kalaşnikof markasını icat etti. Kalaşnikof piyade tüfekleri 1949 yılında seri bir şekilde üretilmeye başlandı. Dünyada en çok kullanılan piyade tüfeği ünvanına sahip Kalaşnikoflar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de yaygın olarak kullanılıyor.

Dünyada 100 milyondan fazla Kalaşnikof marka otomatik silahın bulunduğu, bunların yarısında lisansız olduğu belirtiliyor. CİHAN

Kalaşnikof, son yoluculuğuna 'keleş' atışı ile uğurlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×