İTT Genel Sekreteri Medeni: Kültürel çatışmanın kazananı olmaz

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, dünya ölçekli kültürel çatışmaların ‘kazananının’ olmayacağını belirterek ‘‘Çatışmaların uzun vadede hepimiz kurbanıyız’’ şeklinde konuştu.

İTT Genel Sekreteri Medeni: Kültürel çatışmanın kazananı olmaz
15 Ocak 2014 Çarşamba 12:38

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, dünya ölçekli kültürel çatışmaların ‘kazananının’ olmayacağını belirterek ‘‘Çatışmaların uzun vadede hepimiz kurbanıyız’’ şeklinde konuştu.

İİT Genel Sekreteri Medeni, VI. Büyükelçiler Konferansı’nın üçüncü gününde dünya genelinde görev yapan Türk büyükelçilerle görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye olarak İTT’yi her zaman desteklediklerinin altını çizerek, uluslararası arenada son yıllarda artan İslam karşıtlığıyla mücadelede İslam İşbirliği Teşkilatı ile ortak birlikte hareket ettiklerini kaydetti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Emin Medeni, güçlü bir ülke olan Türkiye’nin elçileriyle bir araya gelmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 57 ülkelik üye ile dünyada en büyük uluslararası teşkilatların başında geldiklerini anlattı. İTT Genel Sekreteri’nin en baştaki görevinin farklılık ve kültürel çatışmasının önüne geçmek olduğunu ifade eden Medeni, ‘‘Hepimiz kurbanız. Uzun dönemde çatışmaların kazanını olmaz. Bu çatışmaları sürdüremeyiz. Birlikte yaşayabilmenin yollarını aramalıyız.’’ şeklinde konuştu. Her yöndeki aşırılıklara mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Medeni, toplumlarda kadınların konumların güçlendirilmesi gerektiğine verdikleri önemden söz etti. Medeni, insanların algılardan oluşan İslam’dan ziyade gerçek İslamiyet’in anlatılmasının önemine vurgu yaptı.

‘İTT, İNSAN HAKLARINA ÖNEM VERİYOR’

İTT Başkanı Medeni, ‘‘ Hepimiz Müslümanız. 57 üye ülkemiz var, fakat birbirimize karşı önyargılarımız var. Edebiyat, sanat, müzikte çeşitliliğimizi paylaşabilmeliyiz. Kültürler arası değişime yeterince şans vermiyoruz.’’ dedi. Medeni, teşkilat olarak insan hakları konusunda çok büyük bir çalışma içinde olduklarını ifade ederek özellikle kadın ve çocuk hakları konularında sürdürdükleri faaliyetlerden söz etti.

İTT’NİN TÜRKİYE’DEN BEKLENTİSİ

Teşkilat olarak Türkiye’den ne beklendiği konusunda da Medeni, Türkiye’nin ilgisinin 1980’lerden itibaren artarak devam ettiğinden söz ederek ‘‘Büyük bir işbirliği bekliyoruz. Türkiye son dönemde Teşkilat içinde çok önemli bir konuma geldi. Myanmar’a yardım ve İslamofobiya ile mücadele öncü bir rol oynadı, Bunun devamını bekliyoruz. İTT içinde Türkiye’nin liderlik pozisyonu var.’’ sözlerine yer verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×