İsviçre’nin Hırvatlara kota uygulamasını AB kabul etti

Avrupa Birliği (AB) ve İsviçre; Hırvatistan vatandaşlarının serbest dolaşım anlaşmasına dahil olmayacağı konusunda mutabakata vardı.İsviçre, yabancı işçilere kota uygulama kararından sonra AB ile ilk somut adımı attı. Federal Konsey,...

İsviçre’nin Hırvatlara kota uygulamasını AB kabul etti
30 Nisan 2014 Çarşamba 16:18

Avrupa Birliği (AB) ve İsviçre; Hırvatistan vatandaşlarının serbest dolaşım anlaşmasına dahil olmayacağı konusunda mutabakata vardı.

İsviçre, yabancı işçilere kota uygulama kararından sonra AB ile ilk somut adımı attı. Federal Konsey, AB’nin durdurduğu üniversite, araştırma ve elektrik anlaşma pazarlığını tekrar başlatmayı hedeflediğini ifade etti.

Hırvatistan Cumhuriyeti 2013 yılında resmen AB üyesi oldu. AB, İsviçre’nin yeni üyesini tanıması ve serbest dolaşım anlaşmasına dahil etmesi için rutin başvuruda bulundu. İsviçre, 9 Şubat tarihinde kota uygulama kararı aldıktan sonra Hırvatistan için yeni bir teklif sundu.

Federal Konsey, Hırvat vatandaşlarına özel kontenjan uygulayacağını açıkladı. Bugün verilen bilgiye göre 450 kişiye kısa süreli ve 50 kişiye 1 yıllık çalışma izni verilecek.

İsviçre’nin tartışmalı kota kararın ardından AB, başta ‘Erasmus’ ve ‘Horizon 2020’ gibi projelerin müzakere sürecini dondurmuştu. Federal Konsey, durdurulan müzakereleri tekrar başlatmak istediğini dile getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×