İspanyol hakimler yargı reformuna karşı ayakta

İspanya’da hükümetin yargıyı yeniden şekillendirme çalışması yürütme ile yargıyı karşı karşıya getirdi.Hükümetin “yargının yapısını günümüzün ekonomik ve sosyal gerçeklerine uygun hale getireceğini” savunduğu Yargı Erki...

İspanyol hakimler yargı reformuna karşı ayakta
10 Haziran 2014 Salı 12:08

İspanya’da hükümetin yargıyı yeniden şekillendirme çalışması yürütme ile yargıyı karşı karşıya getirdi.

Hükümetin “yargının yapısını günümüzün ekonomik ve sosyal gerçeklerine uygun hale getireceğini” savunduğu Yargı Erki yasa tasarısına, Yargıtay, Ulusal Mahkeme ve Yüksek Mahkemeler karşı çıkıyor.

Hakim ve savcıların bağımsızlıklarını şartlandırabileceği eleştirisi getirilen reform paketinin ayrıca kendi içinde tutarsız olduğuna dikkat çekiliyor.

HAKİMLER DERNEKLERİ BİLDİRİ YAYINLADI

Yargı kurumlarının yanı sıra, Jueces para la Democracia, Francisco de Vitoria ve Foro Judicial Independiente adlı hakim dernekleri ortak bir bildiri yayınlayarak reforma karşı olduklarını belirtti.

Bildiride, yeni yasanın hakimlerin bağımsızlığına son vererek devletin diğer güçlerine tabi kıldığı vurgulanırken, topluma 'hakimlerin davalara baskı altında' baktığı düşüncesi verebileceği uyarısı yapıldı.

Dernekler ayrıca, bu yasanın vatandaşları yargıdan uzaklaştıracağı ve hakimlerin ifade özgürlüğünün kısıtlayacağı eleştirisi getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×