İslamofobi ABD'de masaya yatırıldı

Türkiye ve birçok İslam ülkesinden ismin katıldığı konferansta batıda giderek yükselen İslamofobi masaya yatırıldı

İslamofobi ABD'de masaya yatırıldı
03 Şubat 2016 Çarşamba 13:47

Türk Amerikan Kültür Toplumu ve ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi'nin ortak düzenlediği toplantıda, İslam karşıtı söylemin yükselişi ve Müslümanların batı toplumuna entegrasyonu konularını ele alan konferanslar gerçekleştirildi.

 

Türk Amerikan Kültür Toplumu (TACS) ve ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi’nin (USCMO) ortak düzenlediği üç günlük toplantıda, dünyanın bir çok farklı ülkesinden gelen siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum örgütü liderleri buluştu.

Amerika’da ilk defa düzenlenen organizasyonda, Güney Amerika’dan Türkiye’ye, Surinam’dan Brezilya’ya kadar birçok farklı ülkeden insanın bir araya gelerek, İslam karşıtı söylemin yükselişi ve Müslümanların batı toplumuna entegrasyonu konularını ele alan konferanslar ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

TACS yönetim kurulu üyelerinden Çetin Güzel ve USCMO adına Üsame Cemal’in düzenlediği ortak toplantılara, AK Parti Siirt Milletvekili Prof. Yasin Aktay, AK Parti MKYK üyesi Asuman Erdoğan, Georgetown Üniversite’nden John Esposito, ABD Kongre’sinin iki Müslüman üyelerinden biri olan Keith Allison gibi isimlerin yanı sıra, çok sayıda akademisyen ve siyasetçi, İslamofobiye karşı mücadelede nasıl bir yol izlenebileceğine dair görüşlerini paylaştı.

Türk Hava Yolları ve ABD merkezli insani yardım organizasyonu Zekat Vakfı'nın da sponsorları arasında bulunduğu toplantıya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da bir mektup yollayarak organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×