IŞİD'in Rehin Aldığı Adam, Eşini Bulamazsa İnfaz Edilecek

İç savaş nedeniyle Konya'ya kaçan Suriyeli çift kavga edince araya giren kadının abisi kocayı IŞİD'de şikayet etti. IŞİD'in rehin aldığı adam eşini bulamazsa öldürülecek.

IŞİD'in Rehin Aldığı Adam, Eşini Bulamazsa İnfaz Edilecek
24 Mart 2015 Salı 07:11

Suriye'de yaşanan iç harp sebebiyle ülkelerinden kaçarak Konya'ya yerleşen Suriyeli çiftin kavgası IŞİD'e kadar uzandı. Kadının ağabeyi IŞİD'e kocasını şikayet edince olanlar oldu. IŞİD'in rehin aldığı adamın, karısını bulamaması biçiminde infaz edileceği açıklandı.

İÇ SAVAŞ NEDENİYLE KONYA'YA GELMİŞLERDİ

Suriye'deki iç harp sebebiyle 1,5 sene öncelikle Konya'daki ağabeyi Hasaneyn Şeyh İbrahim'in yanına karısı Sevsen Elvande (20) ve 4 yaşındaki çocuğuyla müşterek gelen Hüseyin Şeyh İbrahim (32) ile eşinin maddi imkansızlıklar yüzünden çoklukla tyükseliştıkları öğrenildi. Çiftin aralarında yaşanan tyükselişmanın son şekilde kavgaya dönüşmesi üstüne genç hanım evini terk etti. Suriyeli adamın eşinin bulunması için polise başvurması ise, çiftin hukuk dışı yollarla Türkiye'ye giriş yapmalarına takıldı ve referans yanıtsız kaldı.

YAŞADIĞI KÖY IŞİD KONTROLÜNDE

9 ay boyunca eşinden herhangi bir haber alamayan Suriyeli Hüseyin Şeyh İbrahim, çareyi ülkesine dönmekte buldu. Eşini arama çalışmalarını Halep'in Munbij köyünde sürdüren Suriyeli genç adam hakkında, burada kayınbiraderi ve tıpkı vakitte dayısının oğlu vasıtası ile terör örgütü IŞİD'e 'kız kardeşim kocası vasıtası ile kaçırıldı ve öldürüldü' şikayetinde bulunuldu. Bunun üstüne bölgedeki hakimiyetini sürdüren IŞİD, Suriyeli adamı rehin aldı ve yitik bulunan karısı Sevsen Elvande'nin kısa vakitte bulunmaması biçiminde kısasa kısas yapılacağını ve genç adamı infaz edeceklerini açıkladı.

'YA HANIMI BULACAKSIN YA DA SENİ ÖLDÜRECEĞİZ'

Kardeşinin katil olmadığını çaresizce anlatmaya çalışan Hasaneyn Şeyh İbrahim, Türkiye'den Suriye'ye oradan da IŞİD'e uzanan süreci şu sözlerle anlattı: 'Ben Konya'ya önceden gelmiştim. Benim yanıma hanımıyla yanında geldiler. Bir adet çocuğu vardı. Buraya geldikten bir müddet sonra kendisine iş bulduk. İş bulmamıza karşın ekonomik durumlarının fena olduğundan ötürü hanımıyla problemler yaşıyordu. Sigaradan ötürü aralarında bir problem çıkmış. 'İçeceksin, içmeyeceksin' derken dövüşmüşler. Dövüşünce aralarında vurma falan olmuş. Bu esnada beyi fazla fazla sinirlenmişti ve gece evden çıkıp gitmiş. Bu sigaradan bulunan vakalardan sonra Türk vatandaşı, Urfalı bir arkadaşının yanına gitmişti. Oradan adam, hanımıyla müşterek getirmiştir buraya ve aralarını buldular. Fakat 2 gün sonra tekrar dövüşüp aralarında kavga olunca, birkaç kere vurmuş herhalde hanımına. Ondan sonra da beyi kimseye haber vermeden çıkmış gitmiş. Bir müddet sonra araştırmışlar, bakmışlar evde yok. Kendisini işten çağırdılar hanımın evde bulunmamakta diye. İkinci kere gene evden çıktı gitti. Bir daha kendisini göremedik. Bir müddet aradıktan sonra bulamayınca Suriye'ye gitmiş olabilmekte diye ülkesine art döndü. Orada da şikayet edilmiş ve IŞİD tutmuş kendisini. Dayısının oğlu bulunan kayınbiraderi, 'Bizim kız kardeşimizi Türkiye'ye götürdü, orada öldürdü, geldi. Bize bir haber ulaşmıyor, nerede olduğunu da bilmiyoruz' diye IŞİD'e şikayet ediyor. Ondan sonra IŞİD de onu tutuyor, 'ya hanımını bulacaksın yahut biz seni kısas yapacağız' diyorlar' gibi konuştu.

İLK KAVGADAN SONRA SÖZLÜ OLARAK BOŞANMIŞLAR

Kardeşinin ilk kavgadan sonra hanımını sözlü şekilde boşadığını belirten İbrahim, 'Burada Mustafa diye bir dost var, Suriye'nin Türkmenlerinden. Onun yanına gitmişler ve bir adet hoca getirmişler. Tekrar bir nikah yapmışlar, 2 gün sonra tekrar kaçınca sağdan soldan araştırmışlar, ondan sonra karakola falan bildirmişler. Belli bir müddet aradıktan sonra bulamayınca kocası Suriye'ye gidiyor ve kocasını tutmuşlar orada' dedi.

İKİ KEFİL KARŞILIĞINDA KARISINI BULMASI İÇİN SERBEST BIRAKILDI

IŞİD vasıtası ile iki insanın kefil olma şartı ile kısa süreliğine kardeşinin özgür bırakıldığını fakat olduğu köyden çıkmasına izin verilmediğini izah eden Hasaneyn Şeyh İbrahim, yitik gelinlerine seslenerek şu çağrıda bulundu: 'Kardeşimiz orada yakalandıktan sonra ağabeyi ile dayısı ile yanında sürekli konuşmuşlar. 'Dayı sen sebep böyle yapıyorsun? Niye şikayet ediyorsunuz? Bu her karı kocanın içerisinde bulunan bir şey. Şu esas kadar da biz o kadar araştırdık, karakola bildirdik. Herhangi bir haber alamadık. Yoksa bizim kardeşimiz karısını öldürmedi. Niçin böyle yapıyorsun?' dedikten sonra dayısı IŞİD'e gidip vakaları anlatmış. Söyledikten sonra IŞİD de demiş ki, '2 kefil getirirsiniz, bu kız ortaya çıkana kadar. Çıktı çıktı, çıkmadı biz buna kısas uygulayacağız ama bu esnada da tabi içeride durmayacak.' Ondan bir haber bölgeye kadar iki insanın kefaletinde özgür bırakmışlar. Şimdi o köyden dışarı çıkamıyormuş. Mumbij'deymiş. Herhangi bir zaman vermemişler, en kısa vakitte bir haber getirin bize demişler. 'Yani o yaşamda mı, değil mi? Bunları bize en azından babasına telefonla bildirsin' diyorlarmış. Hem bacısını, hem de kocaman kardeşini kefil göstermişler. Kaçarsan bunları tutuklarız demişler. Kesinlikle gelsin ben her şeyden sorumluyum, ona herhangi bir şey olmayacak. Babası kardeşleri de bir şey yapmaz, ben kefilim.'

'HAYATTAYSAN TELEFON ET SENİ KORURUZ'

Hasaneyn Şeyh İbrahim'in benzeri Celile El-Azlani de eltisine seslenerek yaşadıkları durumun bir an öncelikle son bulmasını isteğini söyledi. Celile El-Azlani, 'Eğer hayattaysan, mümkünse bize bir telefon et. Verilecek telefon numaralarına yahut kardeşinin telefon numarasına telefon et. Bizim kalbimizi rahatlat. Eğer dönersen seni kendi yanımızda koruruz. Sana herhangi bir şey olmayacak. Baban ve kardeşlerin fazla fazla fena durumda. Mümkünse en kısa vakitte verilecek telefon numarasından bir haber ver bize' diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×