İran'la Anlaşmaya Yakınız

ABD Dışişleri Başkanı Kerry, İran ile yapılan nükleer müzakerelerde nihai ve daha kapsamlı bir anlaşmaya yakın olduklarını açıkladı.

İran'la Anlaşmaya Yakınız
28 Nisan 2015 Salı 10:40

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İran'la nükleer müzakerelerde bazı temel konuların halen çözülemediğini ancak nihai bir anlaşmaya her zamankinden daha yakın olduklarını söyledi.
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) 2015 gözden geçirme konferansının açılışında yaptığı konuşmada, İran'la sürdürülen nükleer müzakerelere ilişkin açıklama yaptı.
 
Dünya Daha Güvenli Bir Hale Gelir
 
İran'la anlaşmaya varılması halinde dünyanın daha güvenli duruma geleceğini kaydeden Kerry, "İran'la nihai anlaşma için hala katedilmesi gereken önemli bir mesafe var. Bazı temel konular halen çözülmedi. Buna rağmen kapsamlı bir anlaşmaya her zamankinden daha yakınız" dedi.
 
İran'la varılacak bir anlaşmanın verilecek sözlere dayalı olmayacağını da vurgulayan Kerry, "NPT, sözlerin yerine getirildiğini denetleme konusunda merkezi işlev görecek" diye konuştu.
 
Kerry, ABD'nin, nükleer silah stoklarının azaltılması ve imhası konusunda önemli çalışmalar yaptığını da kaydederek, Başkan Obama'nın, kullanım dışına çıkarılmış nükleer silah başlıklarının imhasını yüzde 20 hızlandırma kararı aldığını duyurdu. 
 
Dünyadaki nükleer silahın yüzde 90'dan fazlasına Rusya ve ABD'nin sahip olduğunu vurgulayan Kerry, Rusya'ya da NPT anlaşmasına bağlı kalıp adım atma çağrısı yaptı.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×