İran'da 'esirli' devrim kutlamaları

İran, 1979 yılında gerçekleşen devrimin 39'uncu yıldönümünde Tahran'da gösteriler düzenledi. Kutlamalarda, ABD askerlerinin esir alınmasıyla ilgili bir mizansen de sergilendi. Gösterilerde, İran'ın Irak'taki güçlerinin komutanı Kasım Süleymani'nin de yer aldığı görüldü

İran'da 'esirli' devrim kutlamaları
11 Şubat 2016 Perşembe 13:18

İran'da Ayetullah Humeyni liderliğinde kurulan İslam Devrimi’nin 37. yıl dönümü ülke genelinde yapılan törenlerle kutlandı.

Tahran'daki kutlamalarda, İran'ın gözaltına alıp daha sonra serbest bıraktığı Amerikan denizcilerine benzer kıyafetler giydirilen askerlerin, İran askerlerince teslim alınmasının canlandırması ise büyük ilgi gördü.

İran, geçen ay Basra Körfezi'nde 2 Amerikan botuna el koyup içindeki 10 denizciyi gözaltına almıştı.

KASIM SÜLEYMANİ DE TÖRENLERDEYDİ

Tahran'daki kutlamalarda dikkat çeken bir diğer kare ise İran'ın 'gölge komutanı' olarak nitelendirilen Devrim Muhafızları Özel Kuvvetler Birliği komutanı Kasım Süleymani'nin törenlere katılması oldu.Süleymani'nin emrindeki Kudüs Tugayları, başta Suriye ve Irak olmak üzere ağırlıklı olarak İran dışında faaliyette bulunuyor.

BALİSTİK  FÜZELER

Tahran'daki törenlere damgasını vuran bir diğer kare ise uzun menzilli güdümlü balistik Emad (İmat) füzesi maketinin katılımcılara sergilenmesi oldu. İran yapımı 1700 kilometre menzili olduğu söylenen Emad, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahiptir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×