"İran ve Pakistan militanlara karşı ortak operasyon düzenleyebilir"

İran İçişleri Bakanı Abdur Rıza Rehmani Fazli, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da mevkidaşı Nisar Ali Khan ile görüştü.Sınırdaki gerginliğin ve iki ülke arasında yaşanan doğalgaz krizinin yanı sıra ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü...

06 Mayıs 2014 Salı 18:48

İran İçişleri Bakanı Abdur Rıza Rehmani Fazli, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da mevkidaşı Nisar Ali Khan ile görüştü.

Sınırdaki gerginliğin ve iki ülke arasında yaşanan doğalgaz krizinin yanı sıra ekonomik ilişkilerin görüşüldüğü toplantı sonrası basın açıklaması yapan iki bakan, karşılıklı iyi niyet dileklerini iletti

İranlı bakan, ortak sınırdaki sorunların çözümü için sınırın her iki tarafında kurulan komisyonların kaçakçılara ve militanlara yönelik ortak operasyonlar düzenleyebileceğini kaydetti.

Basın toplantısında İran-Pakistan sınırında İran sınır muhafızlarının militanlar tarafından Pakistan tarafına kaçırılması ve İran’ın bu konudaki 'Gerekirse muhafızları kurtarmak için Pakistan'a gireriz' açıklaması da bakanlara hatırlatıldı.

Khan, "Bu konu dışişlerini ilgilendiren bir mesele ve bizler içişleri bakanıyız. Kaçakçılık, insan ticareti ve sınır ötesindeki terörle mücadelede İran ile işbirliği kurabiliriz. İran ile hiçbir problemimiz yok.’’ dedi. Fazli ise sınırdaki sorunlar için kurulan komisyonların arasında istihbarat paylaşımının artırılabileceğini ve gerekirse militanlara karşı ortak operasyonlar düzenlenebileceğini söyledi.

İkili ayrıca karşılıklı anlayış içinde konuları masaya yatırdıklarını ve bölgedeki huzur için iki tarafında gerekli adımları atmaya hazır olduğunu vurguladı.

Basın toplantısı sonrası iki bakan hediyeleştikten sonra salondan ayrıldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×