İran: Erdoğan'ın Tahran Programında Değişiklik Yok

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Nisan'da başkent Tahran'a yapacağı ziyaret programında değişiklik olmadığını söyledi.

İran: Erdoğan'ın Tahran Programında Değişiklik Yok
29 Mart 2015 Pazar 13:49

İran resmi ajansı IRNA'ya konuşan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Kaşkavi, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Nisan'da başkent Tahran'a yapacağı ziyaret programında bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kaşkavi, 'Her söze müsait bir yanıt verilmesi gerekir' diyerek Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Erdoğan'ın sözlerine 'Uygun bir dille yanıt verdiğini' ileri sürdü.

'ŞARTLAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'

'Bölge ülkelerinin birbirini suçlamak yerine, bölgenin gerçekleri ve şartlarını göz önünde bulundurarak sorunları birlikte bir biçimde çözmeleri gerektiğini' dile getiren Kaşkavi, 'Bölgedeki var şartların görmezden gelinerek izahat yapılmaması gerektiğini' anlatım etti.

SUUDİ ARABİSTAN OPERASYON BAŞLATMIŞTI

Yemen'in başkenti Sana'da vuruş yaparak ülkenin güneyine doğru ilerleyen Husiler bir fazla fazla kenti ele geçirmiş, Bu vaziyet karşısında Suudi Arabistan öncülüğünde kimi Arap ülkelerinin oluşturduğu koalisyon güçleri 'Kararlılık Fırtınası' isimli bir operasyon başlatmıştı.

ERDOĞAN'A İRAN'A SERT ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mart'ta Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alassane Vattara ile düzenlediği birlikte matbuat toplantısında, İran'ın bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek, 'İran alanı domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak'ta ne gücü varsa çekmesi lazım' demişti.

CEVAP DA SERT OLDU

Erdoğan'ın izahatları sonrası İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanvekili Mansur Hakikatpur, Erdoğan'ın ziyaretinin iptal edilmesi için Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunmuştu.

İran ve P5+1 devletleri içinde Tahran'ın nükleer programı konusu için yürütülen müzakereler kapsamında İsviçre'nin Lozan şehrinde olan İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini değerlendirmiş, 'Stratejik hatalar ve hırslı politikalarla alanda onarılmaz hasarlara sebep olanların, mesul politikalar benimseyerek kapasitelerini sulh ve huzurun sağlanmasında kullanmaları iyi olur' diye konuşmuştu.

'HERKES İSTİKRAR İÇİN HAREKET ETMELİ'

İranlı bakan, 'Türkiye'yle farklı alanlardaki stratejik ilişkilerimize iri ciddiyet verip saygı duymaktayız. Mevcut koşullarda bütün devletler alanda istikrarın sağlanması için devinim etmeli' demişti.

Zarif, 'İran, Yemen'in toprak bütünlüğünün sağlanması ve bu ülkeye istikrar ve güvenliğin dönmesi için bölgedeki bütün kardeşlerinin katılımıyla bu ülkedeki muhtelif gruplar arasındaki diyalogu kolaylaştırabilir' ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×