Irak'taki iç göçmenler

Bağdat'ın batısında 30 iç göçmen aile, kurtarılan evlerine döndü.

Irak'taki iç göçmenler
05 Eylül 2016 Pazartesi 14:34

Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısındaki kampta kalan 30 aile terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan evlerine döndü.

Bağdat'ın batısındaki Amiriyet'ül Felluce'de kampta kalan 30 iç göçmen aile, DAEŞ'ten kurtarılan Enbar'a bağlı Saklaviye'deki evlerine döndü.

AA muhabirine konuşan Bağdat Batı Cephesi Komutanı Saad Harbiye, "Başkomutan İbadi'nin kararıyla kampta kalan 30 aile, İçişleri Bakanlığı, istihbarat birimi tarafından yapılan kontrollerden sonra Saklaviye ilçe merkezine gitti." diye konuştu.

İç göçmen AA'ya konuşan Ali Nasir, "DAEŞ'e karşı askeri operasyonlar başladığında evimizi terk ettik. Bölgemiz kurtarılınca kısmen istikrar sağlandı ve şimdi geri dönüyoruz. Bundan sonra bizi yıkılan evlerimizin yeniden imarı ve ilçedeki alt yapı çalışmalarının başlaması gibi uzun bir süreç bekliyor. Umarız hükümet bunları göz ardı etmez." dedi.

Hacı Ebu Amir da, bir yıldan fazla süre Amiriyet'ül Felluce'deki kampta kaldıklarını dile getirerek, "Güvenlik güçleri bize yiyecek ve içecek temin etti. İsimlerimiz kontrol edildikten sonra evimizde olacağız." ifadelerini kullandı.

Haziran ayı başlarında Felluce ve Saklaviye'de başlayan askeri operasyonlardan dolayı yüzlerce aile evini terk ederek, Amiriyet'ül Felluce'deki kamplara yerleştirilmişti. Söz konusu kamplarda kalan yüzlerce aile evlerine dönmeyi bekliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×