Hollanda'da iktidar partileri oy kaybetti

Hollanda genelinde yapılan seçim anketine göre aşırı sağcı Geert Wilders'in Özgürlükler Partisi (PVV), ülkenin en önde gelen partisi konumuna yükseldi.

Hollanda'da iktidar partileri oy kaybetti
02 Şubat 2014 Pazar 18:03

Hollanda genelinde yapılan seçim anketine göre aşırı sağcı Geert Wilders'in Özgürlükler Partisi (PVV), ülkenin en önde gelen partisi konumuna yükseldi.

Araştırma kurumu Maurice de hond tarafından yaptırılan haftalık ankete göre Özgürlükler Partisi (PVV), bugün seçim olsa 29 sandalye çıkarabiliyor. PVV, 2012 seçimlerinde Hollanda Temsilciler Meclisin'de 15 sandalye çıkarmıştı.

12 eylül 2012 seçimlerinde koalisyon ortaklarından Liberal Parti ve İşçi Partisi birlikte toplam 79 sandalye çıkarmıştı. Bu gün seçim olsa bu iki koalisyon ortağı PvdA ve VVD ancak 33 sandalye çıkarabiliyor.

Emile Roemer'in liderliğindeki Sosyalist Parti 24 sandalyeye yükselirken, iktidardaki Mark Rutte başbakanlığındaki Liberal Parti (VVD), 19 sandalyeye düştü. Liberal Parti, 2012 seçimlerinde 41 sandalye çıkararak birinci parti olmuştu.

Diğer taraftan koalisyonun ikinci ortağı İşçi Partisi (PvdA) ankete göre bugün seçim olsa ancak 19 sandalye çıkarabiliyor. Koalisyon ortağı, 2012 milletvekilliği seçimlerinde 38 sandalye çıkarmıştı.

Eski Başbakan Jan Peter Balkenende'nin günlerine dönebilmek için halk ile tekrar bütünleşmeye çalışan Hıristiyan Demokratlar Partisi (CDA), 2012 seçimlerinde 13 sandalye çıkarmasına rağmen bugün seçim olsa 18 sandalye çıkarabiliyor.

Sonuçlarda en kârlı partiler arasında yer alan Demokrat 66 Partisi, 9 sandalye birden öne çıktı. Demokrat 66 (D66) Partisi, bugün seçim olsa 21 sandalye çıkarıyor. D66, 2012 seçimlerinde 12 sandalye çıkarmıştı.

İkili koalisyonlarla yönetilmeye alışık Hollanda'da yeni hükümet, ankete göre en az 3 ila 4 partili bir koalisyon olacak. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×