Hollanda halkı yerel seçimler için yarın sandık başına gidiyor

Hollanda’da yaklaşık 13 milyon seçmen yeni belediye yönetimlerini belirlemek amacıyla yarın sandığa gidiyor.

Hollanda halkı yerel seçimler için yarın sandık başına gidiyor
18 Mart 2014 Salı 14:28

Hollanda’da yaklaşık 13 milyon seçmen yeni belediye yönetimlerini belirlemek amacıyla yarın sandığa gidiyor. Kamuoyu araştırmalarına göre, vatandaşlar yarınki seçimlere fazla ilgi göstermeyecek.

Hollanda yerel seçimlerinde ulusal partilerin yanı sıra, yerel listeler de belediye meclislerine girebilmek için çaba harcayacak. Belediyelerin, eğitimden güvenliğe kadar birçok konuda sorumlu olduğu ülkede, yerel seçimler büyük önem taşıyor. Bu yerel seçimler 22 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için de prova niteliğinde.

WILDERS'İN PARTİSİ ÖNDE

Ülke genelinde yapılan anketlere göre Geert Wilders önderliğindeki aşırı sağcı PVV önde bulunuyor. PVV'yi Sosyalist Parti (SP) ve liberal Demokratlar 66 (D66) partisi izliyor. Hollanda siyasetinin en köklü partisi olan Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDA) de seçimden oylarını artırarak çıkması bekleniyor. İşçi Partisi PvdA'nın ise büyük şehirlerde oy kaybedeceği belirtiliyor.

300 BİN HOLLANDALI TÜRK SEÇMEN

Hollanda yerel seçimlerinde çok sayıda Türk kökenli aday da yerel seçimlerde meclis üyesi olmak için seçimlere katılıyor. Türk kökenli adaylar ağırlıklı olarak İşçi Partisi (PvdA) ve Yeşil Sol (GL) listelerinde yer alıyor. SP, CDA ve D66 listelerinde de Türk kökenli adaylar bulunuyor. 16 milyonluk Hollanda'da yaklaşık 13 milyon seçmen bulunuyor. 470 bin Türk'ün yaşadığı Hollanda'da 300 bin civarında Türk kökenli seçmen bulunuyor.

BİR KİŞİ 3 OY KULLANABİLECEK

Seçmenler oylarını kendilerine daha önce gönderilen oy pusulaları ile siyasi partilerin belirlediği listelerde yer alan adaylara kullanabilecek. Herhangi bir nedenle sandığa gidemeyecek olanlar ise aynı sandıkta oy kullanacak olan birine, en fazla kendisi ile birlikte 3 oy olmak üzere vekâlet vererek oy kullanabilecekler. Seçim sandıkları 7.30'dan 21.00'e kadar açık kalacak. Seçim sonuçlarının yarın geç saatlerde açıklanması bekleniliyor. Hollanda Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada tercihli oyların ise iki gün sonra açıklanacağı ifade edildi. CİHAN

Hollanda halkı yerel seçimler için yarın sandık başına gidiyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×