Hizmet Hareketi anayasaya aykırı değil

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyyaleti meclis oturumunda Hür Demokrat Parti’nin Hizmet Hareketi bağlamında Türk müteşebbislerin açtığı okullar ile ilgili sorusuna cevap okullardan sorumlu Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann’dan (Yeşiller)...

Hizmet Hareketi anayasaya aykırı değil
18 Mayıs 2014 Pazar 20:58

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) eyyaleti meclis oturumunda Hür Demokrat Parti’nin Hizmet Hareketi bağlamında Türk müteşebbislerin açtığı okullar ile ilgili sorusuna cevap okullardan sorumlu Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann’dan (Yeşiller) geldi. Hizmet Hareketi’nin anayasaya aykırı çalışmalar içinde olmadığını açıklayan Löhrmann, "Ayrıca herhangi bir siyasi girişim içinde bulunduğu iddiası bugüne dek Anayasa Koruma Dairesi tarafından yapılan araştırmalarda sonuçsuz kaldı." dedi.

Löhrmann, Hizmet Hareketi’nin Alman Anayasası’na uygun olduğunu İçişleri Bakanlığı’nın sunduğu rapordan okudu. Bu bilgilerin yanı sıra okulların uyuma aykırı olup olmadığı sorusuna Löhrmann şöyle cevap verdi: "Biz kesin biçimde hukuka bağlıyız. Anayasamızda özel okul açma özgürlüğü açık bir madde olarak yazılı ve bu kanuna hukukçularımız ve anayasa mahkemelerimiz defalarca yürütülen davalarda önem vererek sahip çıktı; bu tür davaları hep özel okul açacak olanlar kazandı. Bu kanun böyle olduğu sürece bu konuda bir değişiklik olamaz."

Löhrmann, belediyelerin bu konuda talepte bulunan herhangi bir kurumu standart denetiminden geçip okul açmaya uygunluğunu ispatlayan her kuruma ehliyeti anında vermek mecburiyetinde olduğunu söyledi. Essen’de açılması gündemde olan özel okul hakkında yorum yapan Essen Belediyesi Okul Masası Müdürü Peter Renzel, bu okulların uyuma engel olduğunu ileri sürmüştü.

Löhrmann, okulun henüz açılmasına izin verilmeyişinin tek sebebini müteşebbis kurum Rhein-Ruhr-Bildungsverein’in henüz uygun bir okul binası bulamayışına bağladı ve şartların yerine getirilmesi anında Düsseldorf bölge yönetiminin izni vermesinin önünde bir engelin kalmayacağını vurguladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×