Hamburg’da olaylar devam ediyor

Hamburg’da bir süredir yürürlükte olan tehlikeli bölge uygulaması, cuma akşamı yastık savaşı, cumartesi günü ise gösterilerin sembolü haline gelen 'Tuvalet Fırçası' ile protesto edildi.

Hamburg’da olaylar devam ediyor
12 Ocak 2014 Pazar 19:38

Hamburg’da bir süredir yürürlükte olan tehlikeli bölge uygulaması, cuma akşamı yastık savaşı, cumartesi günü ise gösterilerin sembolü haline gelen 'Tuvalet Fırçası' ile protesto edildi. St. Pauli semtinde toplanan yüzlerce protestocunun yastık savaşı yaptığı esnada üç polis yaralandı, iki kişi gözaltına alındı.

Tuvalet fırçası ile yapılan protesto başlangıçta sakin geçse de topluluk içerisindeki ufak bir grup Schanzen semtinde sokakta ateş yakarak gerginliği tırmandırdı. Hamburg İçişleri Bakanı Michael Neumann, çıkan olaylar üzerine uygulamaya getirilecek sınırlamanın yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Sınırlama kararının erken alınıp alınmadığını emniyet yetkilileriyle görüşeceğini belirten bakan, "Denetimlerde kısıtlama ve alanların daraltılmasının olayların tırmanmasını engelleyeceğini ummuştum. Görünen o ki hâlâ olay ve şiddet çıkarmak isteyenler var." dedi.

BERLİN´DE AŞIRI SOL ENDİŞESİ

Hamburg´dan sonra Berlin'de de aşırı sol ve otonom grupların polisle çatışmasından endişe ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda Hamburg´da aşırı sol gruplar polislere saldırmış, Berlin´in Kreuzberg semtindeki Oranienplatz meydanında bulunan mülteci kampı etrafında da olaylar yaşanmıştı. Berlin İç İstihbarat Örgütü Başkanı Bernd Palenda, "Berlin´deki aşırı sol gruplar içinde hareketlilik tespit ediyoruz. Gerek Hamburg´daki, gerekse Kreuzberg´deki olaylardan sonra aşırı sol gruplar içinde atmosfer gergin durumda." dedi.

Berlin´den 200 civarında aşırı solcu Hamburg´daki protestolara katılmıştı. Şu sıralar aşırı sol gruplar arasında dayanışma çağrısı yapıldığı belirtiliyor. Hamburg´daki olaylarda 200 kadar polis de yaralanmıştı.

Almanya´da aşırı solcu 7 bin 100 civarında kişi olduğu, bunların 6 bin 400 kadarının da şiddete meyilli olduğu belirtildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×