Hamburg eyalet milletvekillerinden Soma açıklaması

Soma faciasının açıklığa kavuşturulması ve sorumluların bir an önce belirlenmesi için Hamburg Eyalet Milletvekilleri Filiz Demirel (Yeşiller), Ali Şimşek (SPD) ve Mehmet Yıldız (Sol Parti) öncülüğünde açıklama yayınlandı. Farklı...

Hamburg eyalet milletvekillerinden Soma açıklaması
22 Mayıs 2014 Perşembe 21:18

Soma faciasının açıklığa kavuşturulması ve sorumluların bir an önce belirlenmesi için Hamburg Eyalet Milletvekilleri Filiz Demirel (Yeşiller), Ali Şimşek (SPD) ve Mehmet Yıldız (Sol Parti) öncülüğünde açıklama yayınlandı. Farklı partilerden 64 milletvekilinin imzalayarak destek verdiği açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Soma`da gerçekleşen facia sonucu yaşamlarını yitiren kişilerin yakınlarının acılarını paylaştığımızı açıklarken, bu facianın sorumlularının biran önce belirlenmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.

Özellikle bu süreçte Türkiye hükümetinin ve Başbakan Erdoğan`nın sorumsuz tutumunu ve tepki gösteren halka yapılan baskı ve susturma politikasını kesinlikle reddediyoruz. Bir başbakan olarak Erdoğan`ın yapması gereken şey, halkı baskı ile susturmak yerine, bir an önce sorumluları tespit etmesi ve gerekli önlemleri almasıydı.”

Erdoğan’ın Almanya ziyaretinin de eleştirildiği açıklamada şöyle denildi: “Almanya`da seçim turuna çıkması yanlış bir sinyaldir. Erdoğan`nın Soma`daki facia ve acılı ailelerin sorunları ile ilgilenmek yerine Köln`e gelip seçim propagandası yapmasının ne kadar doğru olup olmayacağı sorusunu yöneltmek yanlış olmayacaktır.

Bizler, Türkiye`nin Avrupa`dan uzaklaşmasını istemiyoruz. Bu yüzden Hamburg Eyalet Parlamentosu üyeleri olarak, bu facianın sorumluları hakkında gerekli işlemlerin yapılması ve Türkiye`deki demokratik güçlerin desteklenmesi açısından bu süreçte halkın yanında olduğumuzu belirmek istiyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×