Gürcistan Hükümetsiz Kaldı

Daha önce 6 bakanın istifasıyla başlayan süreç , son olarak Gürcistan Spor Bakanı Kipiyani’nin istifası,kabine üyelerinin 3’te 1’ini değiştirmiş oldu.Bu durum Gürcistan yasalarına göre hükümetin düşmesi demek.

Gürcistan Hükümetsiz Kaldı
29 Nisan 2015 Çarşamba 20:58

Gürcistan’da 20 bakan ve 1 başbakandan oluşan kabine üyelerinden 7 bakanının istifasıyla birlikte Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili yeni bir bakan seçemeyecek duruma geldi.

Yeni hükümet güvenoyu alana kadar mevcut kabinenin başbakanı Garibaşvili görevine devam edecek.Ancak yeni hükümetin Gürcistan Parlemantosundan yeniden güvenoyu alması gerekecek. 

"Hükümette değişikliklerin yapılması doğaldır” diyen  Garibaşvili, bu değişimlerin güçlü demokrasilerin göstergesi olduğunu vurguladı.

Garibaşvili yeni kabinede eski bakanların değişmeyeceği, istifa eden bakanların yerine yeni atamaların yapılacağını ve bu konuda parlemanto ve cumhurbaşkanından yardım talebinde bulunduğunu ifade etti.

Erken seçim söylentileri üzerine,

Gürcistan Parlemantosu ve Cumhurbaşkan’ın yeni kabineyi onaylamaması durumda ‘ erken genel seçim’ kararı alabileceği söyleniyor.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×