Güney Kore'den Kuzey'e sanayi yaptırımı

Güney Kore, Kuzey Kore ile ortaklaşa işlettiği Kaesong sanayi bölgesinden çekilmeye başladı

Güney Kore'den Kuzey'e sanayi yaptırımı
11 Şubat 2016 Perşembe 10:47

Güney Kore, Kuzey Kore'nin hafta sonu uzun menzilli füze fırlatmasına tepki olarak iki tarafın ortaklaşa yürüttüğü Kaesong sanayi bölgesinden firmalarını çekmeye başladığını duyurdu.

Güney Kore Birleşme Bakanlığından bir yetkili, Yonhap haber ajansına yaptığı açıklamada, Kaesong Bölgesinde çalışan Güney Korelilerin bu sabah komplekse sorunsuz şekilde girip çıkabileceklerini belirterek, "Hükümet, Güney Korelileri bölgeden mümkün olduğunca çabuk şekilde geri çekmek istiyor" dedi.

Yetkililer, kamyonların, firmaların mallarını geri getirmek için Kuzey Kore tarafına geçmeden önce Güney Kore sınırı boyunca dizildiğini bildirdi.

Güney Koreli askerler gümrük noktalarına yakın yerlerde nöbet tutarken, askeri araçların da Güney Kore sınırına kadar araçlara eşlik ettiği kaydedildi.

Seul hükümeti, Pyongyang'ın Kaesong sanayi bölgesinden kazandığı parayı nükleer ve füze teknolojisine yatırmasına son vermek istediklerini dile getirdi.

Kapanma sürecinin ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Pyongyang hükümeti ise henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Güney Kore Birleşme Bakanı Hong Kong-pyo, dün yaptığı basın toplantısında, Kuzey Kore'nin sınır şehri Kaesong'da bulunan ortak sanayi bölgesindeki çalışmalarını sonlandırmaya karar verdiklerini bildirmişti. Faaliyete 2004 yılında geçen sanayi bölgesinin Kuzey Kore'ye 560 milyon dolarlık kazanç sağladığını vurgulayan Hong, uluslararası toplum Pyongyang yönetimine daha sert yaptırımlar uygulanması için baskı yaparken, Kuzey Kore'nin bu bölgeyi kitle imha silahları geliştirmek için kullanamayacağını belirtmişti. Hong, Kaesong'da faaliyet gösteren şirketlere maddi tazminat ödeyeceklerini kaydetmişti.

Kaesong sanayi bölgesi, iki taraf arasındaki son önemli işbirliği projesi olmuştu. Güney Kore'nin inisiyatifi, sermayesi ve teknolojisi, Kuzey Kore'nin ucuz iş gücüyle birleştirilmiş ve proje, tekrar birleşme için emsal olarak görülmüştü. Bölgedeki 100'den fazla Güney Koreli firmaya ait fabrikada binlerce Kuzey Koreliye iş imkanı sağlanmıştı. Kaesong sanayi bölgesindeki firmalar, diğer ikili projelerin kesilmesine yol açan gerilimlerde ayakta kalmayı başarmışlardı. Sanayi bölgesindeki en büyük kesinti 2013 yılında Kuzey Kore, Güney Kore ile ABD arasında yapılan askeri tatbikatı protesto etmek amacıyla işçilerini geri çektiğinde yaşanmıştı.

ABD ve Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin pazar günü sabah saatlerinde uzun menzilli roket fırlattığını bildirmişti. Kuzey Kore ise denemesini "barışçıl bir uzay programı" şeklinde nitelendirerek, konuyu "uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlatıldığı" şeklinde duyurmuştu. Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde 3 yer altı nükleer test yapmış, son olarak da 6 Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından acil toplanan BMGK üyeleri, bu ülkeyi "şiddetle" kınamış, deneme 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı BMGK kararlarının açık ihlali olarak değerlendirilmişti.

 

 

  

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×