Güney Kore başbakan adayının kilise vaazı başına dert oldu

Güney Kore'de başbakanlığa aday gösterilen Moon Chang-keuk’ın geçmişte yaptığı bir kilise sohbeti, toplumda tepkilere neden oldu.Güney Kore’de başbakanlığa aday gösterilen eski gazeteci Moon Chang-keuk’a hem muhalefet hem de iktidardan...

Güney Kore başbakan adayının kilise vaazı başına dert oldu
19 Haziran 2014 Perşembe 11:53

Güney Kore'de başbakanlığa aday gösterilen Moon Chang-keuk’ın geçmişte yaptığı bir kilise sohbeti, toplumda tepkilere neden oldu.

Güney Kore’de başbakanlığa aday gösterilen eski gazeteci Moon Chang-keuk’a hem muhalefet hem de iktidardan itirazlar gelmeye devam ediyor. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye tarafından başbakanlığa aday gösterilen olunan Moon’un başı, 2011 yılında bir kilisede sohbette kırdığı siyasi pot yüzünden dertte.

Moon, 2011 yılında bir kilisede yaptığı sohbet sırasında, Japonya’nın Kore Yarımadası'nı işgali ve ülkenin Kuzey ve Güney diye ikiye bölünmesinin, “Tanrı’nın dileği ile" olduğunu söylemişti. Sohbetin görüntülerinin Moon’un başbakan adaylığının konuşulmasından hemen sonra ortaya çıkması, muhalefet ve iktidardan bazı kişiler dahil, Kore toplumunun tepkisine sebep oldu.

Öte yandan, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Min Kyung-wook, Moon’un aday önergesinin parlamentoya sunulmasının, devlet başkanının Orta Asya’da bulunması sebebiyle tehir edildiği belirtti.

Derhal adaylık fikrinden vazgeçmesi istenen Moon Chang-keuk, vaazının yanlış anlaşılmasından üzgün olduğunu ifade etse de adaylıktan vazgeçmeyi düşünmediğini bildirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×