Güney Kıbrıs'a cep telefonlarını takip eden 'koca kulak' kuruldu

Güney Kıbrıs'taki bazı bölgelere cep telefonlarının dinlenmesi ve verilerin toplanması işlemini gerçekleştiren özel bir bilgisayarın yerleştirildiği iddia edildi. Rum Fileleftheros gazetesi, "Cep Telefonlarımızdan Veri Çalıyorlar” başlığı...

Güney Kıbrıs'a cep telefonlarını takip eden 'koca kulak' kuruldu
27 Haziran 2014 Cuma 16:58

Güney Kıbrıs'taki bazı bölgelere cep telefonlarının dinlenmesi ve verilerin toplanması işlemini gerçekleştiren özel bir bilgisayarın yerleştirildiği iddia edildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, "Cep Telefonlarımızdan Veri Çalıyorlar” başlığı altında verdiği haberinde, dünya çapında bilgisayar ve cep telefonları antivirüs yazılımı ve korunması alanında ün yapmış “Kaspersky Lab” şirketinin “Citizen Lab” şirketiyle ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırmanın sonucuna göre, uzaktan cep telefonlarının dinlenmesi ve veri toplanmasında kullanılmak amacıyla tüm dünyada yerleştirilen 320 merkezî bilgisayardan bir tanesinin de Güney Kıbrıs’a yerleştirildiğini ileri sürdü.

Gazete, bu bilgisayarların ancak ülkenin resmi birimlerinin onayı sonrasında yerleştirilebildiğini belirtirken bu sebepten ötürü bu bilgisayar sisteminin büyük olasılıkla devlet kontrolünde olduğunu vurguladı.

Gazete ayrıca, Kaspersky şirketinin araştırmasına göre bu tip bir bilgisayarın bölgede, Güney Kıbrıs’ın dışında sadece Mısır’da tespit edildiğini yazdı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×