Güney Afrika, fen ve matematikte en başarısız ülke gösterildi

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 148 ülkeyi değerlendirdiği matematik-fen başarısı listesinde Güney Afrika’yı en altta gösterdi. Temel Eğitim Bakanlığı, istatistiklerin dikkate alınmadığını, iş dünyasının görüşlerine başvurularak rapor...

Güney Afrika, fen ve matematikte en başarısız ülke gösterildi
04 Haziran 2014 Çarşamba 15:28

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) 148 ülkeyi değerlendirdiği matematik-fen başarısı listesinde Güney Afrika’yı en altta gösterdi. Temel Eğitim Bakanlığı, istatistiklerin dikkate alınmadığını, iş dünyasının görüşlerine başvurularak rapor hazırlanamayacağını bildirdi.

Öte yandan ana muhalefet partisi Demokratik İttifak’tan (DA) yapılan açıklamada, Güney Afrika’nın 148 ülke sıralamasında sonuncu olmasının “eğitimde olağanüstü hal” ilan edilmesini gerektiren bir durum olduğu belirtildi. DA, ülkedeki bütün fen ve matematik öğretmenlerinin ‘beceri testinden’ geçirilmesi çağrısı yaptı.

DA milletvekili Annette Lovemore, raporun yanlış olmadığını ama öte yandan Güney Afrika eğitimde bazı iyileşmeler gözlendiğini söyledi. Lovemore, istatistiklere göre, 2003’te 15 yaş öğrencilerinin yüzde 90’ının temel sayısal sorulardan geçemediğini, rakamın 2011’de yüzde 76’ya düştüğünü ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu'nun, ‘Küresel Bilgi Teknolojisi Raporu’, ülkelerin, eğitim düzeylerini geliştirmek için bilgi ve iletişim teknolojilerini ne ölçüde kullandıklarını değerlendiriyor. WEF’in raporunda “ Genel Eğitim Kalitesi’ sıralamasında ise Güney Afrika 146. sırada yer aldı. Yakın zamana kadar Afrika’nın en büyük ekonomisi olan Güney Afrika’nın listede Kenya, Nijerya ve Zimbabve’nin gerisinde kalması ise yerel basında büyük eleştiri konusu oldu.

WEF’in matematik ve fen eğitimi listesinde ilk beş ülke, Singapur, Finlandiya, Belçika, Lübnan,İsviçre olurken, sondan 5 ülke, Honduras, Mısır, Dominik Cumhuriyeti, Angola ve Güney Afrika diye sıralandı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×