Gül: Silahlı kuvvetlerimizi karada, havada denizde teyakkuzdalar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye uçağının düşürülmesinin millî bir mesele olduğunu belirterek, "Bunlar siyasetin dışında konulardır.

Gül: Silahlı kuvvetlerimizi karada, havada denizde teyakkuzdalar
24 Mart 2014 Pazartesi 16:38

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye uçağının düşürülmesinin millî bir mesele olduğunu belirterek, "Bunlar siyasetin dışında konulardır." dedi.

Nükleer Güvenlik Zirvesi için Hollanda'da bulunan Abdullah Gül, Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği önünde soruları cevapladı.

Suriye uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülmesini değerlendiren Gül, şunları söyledi: "Bunlar millî ve ulusal meseleler. Suriye’de olup bitenleri hepimiz biliyoruz. Daha önce nelerin olduğunu biliyoruz. Uçağımızın başına gelenleri biliyoruz. Ayrıca zamam zaman sınırımızın ihlal edildiğini buna bir karşılık vermek mecburiyetinde olduğunu da biliyoruz. Suriye’de olup bitenleri düşündüğümüzde bu tehlikeli durumu; silahlı kuvvetlerimizi karada, havada denizde teyakkuzdalar. Bu olayda da iki Suriye uçağı Türkiye sahalarını girmek üzereyken ikaz edildiler, birisi döndü diğer dönmedi. Türkiye sınırları içine girince sınırları korumakla görevinde olan silahlı kuvvetlerimiz görevlerini yerine getirdiler.
Bu milli bir mesele dolayısıyla görevlerini yerine getirdikleri için tabii ki Genelkurmay Başkanımızın şahsında silahlı kuvvetlerimizin tamamına gösterdikleri vazife ve iradeden dolayı kendilerine duyduğumuz güveni tekrarladım."

Abdullah Gül, bu gibi konuların milli ve hep beraber sahiplenilmesi gereken siyasetin dışında konular olduğunu söyledi.

Abdullah Gül, "Yapılan şey sınırlarımızı korumaktır. Normal şartlar olsa başka uygulamalar olabilir. Zaten angajman kurallarının uygulanacağı ilan edilmişti. Dolayısıyla gereği yapılmıştı." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Finlandiyalı Tarja Hallonen ile büyükelçilikte bir araya geldi. CİHAN

Gül: Silahlı kuvvetlerimizi karada, havada denizde teyakkuzdalar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×