Gemi faciası soruşturması kapsamında dini lider aranıyor

Güney Kore'de meydana gelen gemi faciası ile alakalı yapılan soruşturma kapsamında dini lider Yoo Byung-on aranıyor.Güney Kore'de meydana gelen gemi faciasının yankıları devam ediyor. Batan gemide ihmali olan herkes hakkında soruşturma başlatan...

Gemi faciası soruşturması kapsamında dini lider aranıyor
22 Mayıs 2014 Perşembe 17:48

Güney Kore'de meydana gelen gemi faciası ile alakalı yapılan soruşturma kapsamında dini lider Yoo Byung-on aranıyor.

Güney Kore'de meydana gelen gemi faciasının yankıları devam ediyor. Batan gemide ihmali olan herkes hakkında soruşturma başlatan Güney Kore Savcılığı, gemiyi işleten Cheonghae Denizcilik firması hakkında inceleme başlattı. Şirketin hesaplarını kontrol eden savcılık, firmanın Kurtuluş Mezhebi'ne ait bağış paralarının irtibatını tespit etti. Maliye ekiplerinin olaya dahil olması ile Kurtuluş Mezhebi'nin lideri Yoo Byung-on ve ailesini ifade vermeye çağrıldı.

Emniyete ifade vermeyi kabul etmeyen Papaz Yoo ve büyük çocuğu hakkında göz altı kararı çıkması ile Kurtuluş Mezhebi ile savcılık karşı karşıya geldi. Savcılık bağlı emniyet Yoo'yu evinde bulamayınca, polisler mezhebe bağlı kamp merkezi olara bilinen Geumsusan Mahallesi'ne geldi. Mahallenin etrafını yıllar öncesinde demir tellerle kaplayan mahalle sakini mezhep müntesipleri, polisleri içeriye almadı. Bir bekleyip sonra mahalleye giren Koreli polisler, Papaz Yoo'yu bulamadı.

Yoo'yu bulamayan emniyet yetkileri, Kurtuluş Mezhebi dini liderini arama listesine alıp, bulana ödül koydu. Emniyetin arama ilanlarına resmi konulan Yoo'u bulan veya yakalanmasına yardımcı olana 50 bin dolar verileceği duyuruldu.

KURTULUŞ MEZHEBİ

Güney Koreli Hıristiyanlar, 20 binden fazla üyesi olduğu tahmin edilen Kurtuluş Mezhebi'ni, 90'lı yılların başında sapkın bir dini grup olarak dışlamıştı. Dışa kapalı olan bu mezhep, genelde kendilerine ait iş yerlerinde çalıyor ve grup dışındakiler ile pek irtibat kurmuyor. 1987 yılında bu gruba yakınlığı ile bilinen Odeyang firmasının fabrikasında toplu intiharların yaşanması ülke gündemine oturmuştu. Mezhep üyelerinin dış dünya ile irtibatını azalması için bir birlerine yakın bir şekilde yaşıyorlar. Geumsusan Mahallesi ise bağış paraları ile tamamiyle satın alınmış, ve mezhep dışından insanların girmesinin yasak olduğu bir yer. Mahallenin giriş çıkışlar güvenlik görevlileri bekliyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×