FT: İsrail ile Türkiye arasında uzlaşı umutları tükeniyor

İngiliz Financial Times gazetesi, 'Türkiye ile İsrail arasında uzlaşı umutlarının tükendiği' yorumunu yaptı.BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Daniel Dombey imzalı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP grup toplantısına boynunda...

FT: İsrail ile Türkiye arasında uzlaşı umutları tükeniyor
23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:08

İngiliz Financial Times gazetesi, 'Türkiye ile İsrail arasında uzlaşı umutlarının tükendiği' yorumunu yaptı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Daniel Dombey imzalı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP grup toplantısına boynunda 'kefiye' olarak bilinen Filistin atkısıyla çıktığına dikkat çekildi.

Her iki ülkeden etkin isimlerin 2011'de derecesi düşürülen diplomatik ilişkilerin yeniden inşasını, daha önce 'kaçınılmaz' olarak tanımladığını belirten Dombey, "Fakat, İsrail sularındaki tesislerden Türkiye'ye petrol boru hatları üzerinden enerji işbirliği beklentilerini doğuran bu yakınlaşma, Türkiye'nin İsrail'i Gazze'ye yönelik saldırılarından dolayı sert bir şekilde kınamasının ardından gündemden de düştü." diye yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın, muhalifleri 'İsrail'e hizmet etmek ve uluslararası komplonun parçası olmakla, İsrail'i de 1948'den bu yana soykırım ve katliam girişiminde bulunmakla suçladığını' ifade eden gazete, başbakanın "Haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız" sözlerini de aktardı.

Financial Times, ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da 'sömürgecileri bölgeden uzaklaştıracakları' yönündeki sözünü ekledi.

Gazete ayrıca, Erdoğan'ın 'İsrail ile normalleşmenin mümkün olmadığı' sözlerine ve "Barbarlıkta Hitler'i geçtiler." ifadesine yer verdi.

"ABD, İSRAİL'İ İKNA ETMİŞTİ"

Buna karşılık İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da Erdoğan'ı 'Yahudi karşıtı ifadelerinden dolayı eleştirdiği ve İsraillilere Türkiye'ye seyahat etmemeleri uyarısında bulunduğu ve diplomatik temsil seviyesini de düşürüp diplomat ailelerini çektiği' hatırlatıldı.

Makale şu ifadelere yer verildi:

"İki ülke de, 2010 yılında Gazze Şeridi'ndeki ablukayı delmek isteyen gemideki dokuz Türk eylemcinin İsrailli birlikler tarafından öldürülmesinin ardından ilişkileri geliştirmeye çalışıyordu. ABD Başkanı Barack Obama, 2013 yılında Netanyahu'yu ölümlerden dolayı özür dilemeye ikna etti ve geçen yılın sonunda da, tazminat ödenmesi için yürütülen müzakereler neredeyse tamamlanmak üzereydi."

"ABD, anlaşmayı özellikle Orta Doğu'daki iki müttefiki arasındaki ilişkilerin yatışması ve yakın işbirliğine gidecek yolunun açılması için önemsiyordu. Türk yetkililer de, ülkenin giderek artan enerji ihtiyacının karşılanması için İsrail açıklarındaki gazdan faydalanma isteklerini dile getiriyorlardı."

"Türkiye'nin Gazze'de tırmanan can kayıplarına tepkisi, Ankara ve çoğu NATO ülkesiyle arasındaki ilişkilerin sakin olduğu bir dönemde geldi."

Financial Times gazetesi makalesini, ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi John Bass'ın 'Türkiye'de otoriterleşme yönelimi olduğu' yönündeki sözleri ve Erdoğan'ın dış politika danışmanı İbrahim Kalın'ın da Twitter'da paylaştığı "İsrail'in bir haftada 300'den fazla Filistinliyi öldürmesi bazıları için sorun değil. Ama Başbakan'ın bu katliamı kınaması sorun oluyor!" sözleriyle sonlandırdı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×