Fransız polisi, Gazze gösterisine müdahale etti

Fransa'nın başkenti Paris'te polis, yasaklı Gazze gösterisine gaz bombası ile müdahale etti.Paris'te binlerce insan, İsrail'in Gazze'deki katliamlarını protesto etmek üzere toplandı. Barbes’te toplanan göstericiler,’ Katil İsrail, ‘Hepimiz...

Fransız polisi, Gazze gösterisine müdahale etti

Fransa'nın başkenti Paris'te polis, yasaklı Gazze gösterisine gaz bombası ile müdahale etti.

Paris'te binlerce insan, İsrail'in Gazze'deki katliamlarını protesto etmek üzere toplandı. Barbes’te toplanan göstericiler,’ Katil İsrail, ‘Hepimiz Filistinliyiz’ sloganlarıyla yürüyüşe geçti. 100 metre kadar gittikten sonra polis engeliyle karşılaşan göstericilere polis, gösterinin yasaklandığını belirterek, dağılmalarını istedi. Dağılmamaları üzerine ise aralarında çocukların da olduğu göstericilere gaz bombalarıyla müdahale etti.

Çok sayıda gösterici yakındaki metro istasyonuna sığındı. Polisin metroya gaz bombası atması ise büyük paniğe neden oldu. Metro çıkışının gazla kaplanması sonrası tren raylarına inen insanlar büyük tehlike atlattı.

Dağılan bazı göstericiler ise polise taşla saldırdı. Çöp tenekelerini ateşe veren göstericiler polisin geçişini engellemeye çalıştı. Akşam saatlerine kadar süren gösterilerde 33 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Fransa'da geçtiğimiz hafta düzenlenen gösteride iki sinagoga girilmek istenmesini gerekçe gösteren yetkililer, bugünkü eylemleri yasaklamıştı. Konuyla ilgili Çad ziyaretinde açıklama yapan Cumhurbaşkanı François Hollande, Gazze Şeridi'nde yüzlerce siviln öldürülmesine yönelik tepkileri anladığını fakat şiddetin Fransa'ya taşınmasına izin vermeyeceklerini söyledi Hollande, bu sebeple gösterilerin engellenmesi için içişleri bakanına talimat verdiğini dile getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×