Fransa'da Türk belediye başkan adayına ırkçı hakaret

Fransa'da Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan Türkiye kökenli İlker Çiftçi, seçimleri kaybeden Sosyalist adayın ırkçı saldırısına uğradı.

Fransa'da Türk belediye başkan adayına ırkçı hakaret
02 Nisan 2014 Çarşamba 18:08

Fransa'da Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde belediye başkan adayı olan Türkiye kökenli İlker Çiftçi, seçimleri kaybeden Sosyalist adayın ırkçı saldırısına uğradı.

Ülkenin doğusunda yer alan Montbeliard'da gerçekleştirilen seçimlerde başkanlığı merkez sağ parti Halk Hareket Birliği (UMP) adayı Marie-noëlle Biguinet'e kaptıran eski başkan Jacques Helias, yenilginin sorumlusunun bağımsız aday İlker Çiftçi olduğunu söyledi. Helias, ikinci tur seçimleri sonrası Sosyalist Parti'nin İl Başkanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıda seçimlerde yüzde 10 oy oranına ulaşan Çiftçi'den bahsederek, "Yenilgimin sebebi pis Türktür." ifadelerini kullandı.

Salonda yer alan diğer partililerin büyük tepki gösterdiği açıklama sonrası Jacques Helias'ın yardımcılarından Aziz Sekri salonu terk etti. Sekri, "Büyük utanç ve öfke hissettim. Bu bir rezalet." ifadelerini kullandı. Sekri, "Bu ifadelerle aşırı sağdan ne farkımız kaldı?" sorusunu yöneltti. Aynı tepkiyi Sosyalist adayın listesinden Belediye Meclis Üyesi seçilen Myriam Chiappa-Kiger de gösterirken, zor geçen bir hafta sonrası Helas'ın açıklamalarının 'çok acı' olduğunu vurguladı.

Türkiye kökenli aday İlker Çiftçi de Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Jacques Helias'ın başarısızlığını kendi üzerine yıkmaya çalıştığını belirterek, halkın seçimlerde ekip ve projelere oy verdiğini hatırlattı. Çiftçi, seçmenin insanları küçümseyen ve hor gören birini cezalandırdığını kaydetti. Seçimlerde gerçekleştirdiği başarının takdir edilmesi gerekirken Helias'ın hakareti seçtiğini vurguladı. İlker Çiftçi, Sosyalist Partili politikacıları eski belediye başkanı Helias'ı kınamaya davet etti

Montbeliard'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde UMP'li aday yüzde 50 ile ilk sırada yer alarak belediye başkanı seçilmişti. Jacques Helias yüzde 27 oy alırken, üçüncü sırada yer alan İlker Çiftçi ise yüzde 10 oranında oy elde etmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×