Fransa'da hava trafik kontrolörlerinin başlattı grev sona erdi

Fransa'da hava trafik kontrolörlerinin başlattığı grev sona erdi. Hava kontrolörlerinin üye olduğu en büyük sendikanın greve gitmeme kararından sonra, üçüncü sendika L'Unsa-ICNA da grevi durduğunu açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada,...

Fransa'da hava trafik kontrolörlerinin başlattı grev sona erdi
26 Haziran 2014 Perşembe 17:58

Fransa'da hava trafik kontrolörlerinin başlattığı grev sona erdi.

Hava kontrolörlerinin üye olduğu en büyük sendikanın greve gitmeme kararından sonra, üçüncü sendika L'Unsa-ICNA da grevi durduğunu açıkladı. Sendikadan yapılan açıklamada, pazar gününe kadar sürmesi beklenen girevin sona erdiği vurgulanırken, greve giden trafik kontrolörlerine de yeniden işlerine dönme çağrısı yapıldı.

Grevi sonlandırma kararı, sendikayla Ulaştırma Bakanı Frederic Cuvillier arasında gerçekleştirilen uzun görüşmeler sonrası alındı. L'unsa-ICNA'dan yapılan açıklamada, durumun ciddiyeti ve acileyetinin bakana izah edildiği vurgulandı. Durumda ilerleme olduğunun da altı çizidi. Ayrıca Frederic Cuvilier'in sektörün ihtiyaçlarını bildiğine de vurgu yapıldı.

Fransa'da 2 gün süren grev boyunca Paris Orly havaalanında 600 kişinin iptaller yüzünden mahsur kaldığı belirtildi. Ayrıca, Lyon'da uçuşların yüzde 25'i, Toulouse da yüzde 23'ü Marsilya ve Motpellier'de de yüzde 20'sinin grevden etkilendiği açıklandı. Nice'de ise grevden ticari uçuşların etkilendiği belirtildi.

Grevi hava trafik kontrolörleri, devletin havacılık sektörüne yaptığı desteği 2015-2019 döneminde önemli ölçüde kesme planını protesto etmek için başlatmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×