Fransa'da Breivik yanlısı Neonazi sempatizanına 6 ay hapis

Fransa’da Norveçli katil Anders Behring Breivik'in sempatizanı olduğu belirtilen Neonazi Kristian Vikernes, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.Paris Ceza Mehkemesi, evinde yapılan aramalarda Müslüman ve Yahudilere yönelik ağır tehdit içeren...

Fransa'da Breivik yanlısı Neonazi sempatizanına 6 ay hapis
08 Temmuz 2014 Salı 17:03

Fransa’da Norveçli katil Anders Behring Breivik'in sempatizanı olduğu belirtilen Neonazi Kristian Vikernes, 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Paris Ceza Mehkemesi, evinde yapılan aramalarda Müslüman ve Yahudilere yönelik ağır tehdit içeren yazıların bulunduğu belirtilen Norveç vatandaşı Vikernes’in 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Ayrıca mahkeme, Vikernes’e 8 bin Euro da para cezası verdi. Paris mahkemesi, Kristian Vikernes’in hapis cezasının infazını erteledi.

Kararda, Neonazi Vikernes’in ayrımcılığı tahrik suçu işlediği ve savaş suçlarını övdüğünün de altı çizildi. Dava kapsamında savcı, Kristian Vikernes’in 4 ila 6 ay arasında hapis ve en az 5 bin Euro olmak üzere de para cezasıyla cezalandırılmasını istemişti.

Geçen yıl, Neonazi Kristian Vikernes, Fransa'nın güneybatısında yer alan Correze bölgesinde terör hazırlığı içerisinde olduğu şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Fransız terörle mücadele ekiplerinin Vikernes'in evinde yaptığı aramada 5 silahın ele geçirildiği aktarılmıştı.

Breivik'in manifestosunun ulaştığı kişiler arasında yer alan Kristian Vikernes, Norveç'te cinayet suçundan 21 yıllık hapis cezasına çarptırılmış, 16 yıl hapiste kaldıktan sonra 2010 yılında serbest bırakılmıştı. Norveçli Neonazi, daha sonra 3 çocuğu ve Fransız eşiyle birlikte Fransa'ya yerleşmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×