Fransa Filistin'e destek eylemlerini yasaklamak için harekete geçti

Fransa, İsrail'in karadan saldırı başlattığı Gazze'deki Filistinlilere destek eylemlerini yasaklamak için harekete geçti.Paris Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumartesi günü Paris'te düzenlenecek Gazze'ye destek eyleminin 'kamu düzenini korumak'...

Fransa Filistin'e destek eylemlerini yasaklamak için harekete geçti
18 Temmuz 2014 Cuma 13:33

Fransa, İsrail'in karadan saldırı başlattığı Gazze'deki Filistinlilere destek eylemlerini yasaklamak için harekete geçti.

Paris Emniyet Genel Müdürlüğü, Cumartesi günü Paris'te düzenlenecek Gazze'ye destek eyleminin 'kamu düzenini korumak' amacıyla yasaklanabileceğini duyurdu. Yasak kararının henüz verilmediği, konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls da şiddet olayları ve taşkınlıkların çıkma ihtimaline karşı gösterilerin yasaklanabileceğini doğruladı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile görüşen Valls, Pazar günü Paris'te düzenlenen Filistin'e destek eyleminde bir grup göstericinin iki sinagoga girmeye çalıştığını hatırlatarak, "Bu şiddet eylemleri ve söylemler son derece ciddidir. Bu tarz davranışların karşısında hükümetin kararlı tutumunu sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

Fransa Başbakanı Valls, şiddet olaylarının sürmesi halinde gösterilerin yasaklanmasının gündeme geleceğini kaydetti. Valls, göstericilere yönlik çağrısında ise, "Açık olmalıyız, Pazar günü yaşandığı gibi hiçbir ayrımcı slogana izin vermemeliyiz." dedi. Manuel Valls Yahudi Vvtandaşlara yönelik saldırının kabule dilemesinin söz konusu olamayacağının da altını çizdi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise valilerin teyakkuzda olmalarını istedi ve Paris'te yapılması planlanan Filistin'e destek eyleminin yasaklanmasından yana olduğunu söyledi. Fransız bakan, ülke genelinde Filistin'e destek gösterilerinin yasaklanmasının ise söz konusu olmadığını dile getirdi.

İSRAİL YANLISI DERNEKLERİN TALEBİ

Fransa kamuoyunda Gazze'ye destek eyleminin yasaklanması ile ilgili tartışmalar devam ederken, Le Nouvel Observaeur dergisi, yasak talebinin, İsrail yanlısı derneklerden geldiğini iddia etti. EuroPalestine Derneği'nin sözcüsüne dayandırılan haberde, ''İsrail yanlısı dernekler Filistin'e destek için düzenlenecek tüm eylemleirn yasaklanmasını istiyor." ifadeleri aktarıldı. Yasak kararının alınması halinde de sosyal medyada örgütlenen grupların Cumartesi günü Gazze'ye destek için sokağa ineceği ifade edildi.

Filistin'e destek gösterilerinin yasaklanmasının gündeme geldiği Fransa'da bu çok sık rastlanan bir durum değil. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×