Flautre: Erdoğan, Brüksel'de ikna edici cevaplar veremedi

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki siyasi gelişmelerle ilgili sorulara "ikna edici" cevaplar veremediğini söyledi.

Flautre: Erdoğan, Brüksel'de ikna edici cevaplar veremedi
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:13

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki siyasi gelişmelerle ilgili sorulara "ikna edici" cevaplar veremediğini söyledi. Başbakan, Erdoğan'ın Avrupalı parlamenterlerin eleştirilerini büyük bir açıklıkla dinlediğini belirten Avrupa Parlamentosu (AP) Yeşiller Grubu üyesi Flautre, "Ancak, ülkesinde yargı ve emniyette yaşanan dramatik görev değişiklikleriyle ilgili hususi sorularla karşılaştığında, AP vekillerini ikna edici cevaplar veremedi. Erdoğan, tıpkı Gezi olaylarını bertaraf etmek için kullandığı argümanları kullanarak, yolsuzluk soruşturmalarını ülkesindeki istikrarı bozmak isteyen dış bir girişim olarak yorumluyor. Yargının yeniden düzenlenmesinin meclisteki çoğunluğun egemenlik alanına girdiğini savunuyor." ifadelerini kullandı.

HSYK'nın yürütmenin kontrolü altına girmesinin açıkça güçler ayrılığı ilkesinin ihlali anlamına geldiğini belirten Fransız vekil Flautre, "Erdoğan'ın Brüksel ziyaretinden sonra AB, Türkiye'de devam edegelen reform süreciyle ilgili dik durmalı ve Avrupa prensiplerini ve hukukun üstünlüğü ilkesini savunmalıdır. Başbakan'ın yargının bağımsızlığına ve Avrupa standartlarına yönelik verdiği teminatın Türkiye'deki meclis tartışmalarına temel oluşturmasını ümit ediyoruz." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×