Fidel Castro'dan 90. doğum günü mektubu

Castro, 90. doğum günü dolayısıyla kaleme aldığı mektubunda Obama'yı eleştirdi.

Fidel Castro'dan 90. doğum günü mektubu
14 Ağustos 2016 Pazar 12:40


Devlet televizyonunda yayınlanan mektupta Castro, doğum gününü kutlayan Kübalılara teşekkürlerini sundu.

Castro, "Parti üyeleri ve ilgili kuruluşlarla düşüncelerimi paylaşmam için bana güç veren, son günlerde aldığım saygı, selam ve övgüler için en derin şükranlarımı sunmak istiyorum." ifadesini kullandı.

Castro, çocukluğuna ve gençliğine değindiği mektubunda, "Modern tıbbi yöntemler, evreni incelememe izin veriyor." ifadesine yer verdi.

Mektubunda, Obama'nın mayıs ayında Japonya'ya düzenlediği ziyaret sırasında Hiroşima'da öldürülen yüz binlerce insan için özür dilememesini eleştiren Castro, "Bu sebeple barışı koruma ihtiyacına çekiçle vurmalısınız. Böylece hiçbir gücün milyonlarca insanı öldürme hakkı olmayacak." ifadesini kullandı.

Castro, Obama'nın mart ayında Küba'ya ziyaretinin ardından resmi Granma gazetesinde yayınlanan makalesinde, ABD Başkanı'nın uzlaşıyla ilgili yorumlarını, "Kübalılara kalp krizi geçirtebilecek bir şurup gibi." sözleriyle değerlendirmişti. Bin 500 kelimeden oluşan makalesinde, Domuzlar Körfezi Çıkarması'nı hatırlatan Castro, Küba'nın, "imparatorluğun" herhangi bir hediyesine ihtiyacı olmadığını yazmıştı.

ABD Başkanı Obama, Küba ziyaretinde Havana'da tarihi tiyatro binasında yaptığı konuşmasının başında "Buraya Soğuk Savaş'ın Amerika kıtasındaki son kalıntılarını gömmeye geldim." diyerek, Küba halkına dostluk eli uzattıklarını söylemişti.

Sağlık sorunları nedeniyle yönetimi 2006’da kardeşi Raul Castro’ya devreden Fidel Castro, nisan ayında, 50 yıl önce iktidara getirdiği Küba Komünist Partisinde yaptığı veda konuşmasında, hayatımın sonlarına yaklaştığını ifade ederek, partililerden fikirlerini yaşatmaya devam etmelerini istemişti.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun 5 yıl daha Küba Komünist Partisi liderliğini sürdüreceği açıklanmıştı. Halihazırda partinin hem lideri hem de genel sekreteri olan Raul Castro'nun devlet başkanlığı görevi 2018'de sona erecek.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×