Facebook'ta Atatürk'e Hakaret İçeren Paylaşımlar Kaldırılacak

Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, paylaşılan içerikleri düzenlediği 'Topluluk Standartları'na 'Atatürk kriteri' getirdiklerini açıkladı.

Facebook'ta Atatürk'e Hakaret İçeren Paylaşımlar Kaldırılacak
17 Mart 2015 Salı 08:29

1.4 milyar kullanıcıyla dünyanın en iri sosyal ağı bulunan Facebook'un yeni Topluluk Standartları'na 'Atatürk kriteri' damga vurdu.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabından yaptığı izahatda devletlerin kültürel ve tarihi farkları içerisinde daha alıngan davranabilmek için Topluluk Standartları'nı güncellediklerini anlatım etti.

Zuckerberg, 'Şu anda Facebook'un kullanıldığı devletleri tanımaya gereksinimi var. Her ülkenin kendine has anlatım sınırları var. Örneğin, Türkiye'de Atatürk'e hakaret etmek yasadışı. Almanya'da Nazilerin Musevileri katlettiği inkâr edilemiyor. Veya Müslüman devletlerde dine küfür etmek suç şekilde kabul ediliyor. Bu nedenden dolayı Topluluk Standartları'nı güncelledi. Bu kriterlere uymayan içerikleri kaldıracağız' dedi.

11 KATEGORİ OLUŞTURULDU

Güncellenen 'Topluluk Standartları'nda şiddet ve tehdit, kendine ziyan verme, zorbalık ve taciz, nefret söylemi, şiddet görüntüleri, çıplaklık, hüviyet ve gizlilik, düşüncesi mülkiyet, hukuki düzenlemeye tabi ürünler, güvenlik, şifre tuzakları ve spamlar şekilde kategorilendirildi. Zuckerberg'in misal şekilde gösterdiği Atatürk kriteri ise nefret söylemi kategorisinde değerlendiriliyor.

Buna oranla Facebook'un önemli ve mizah amaçlı ifadeleri birbirinden ayırabileceği belirtilen izahatda, 'Fikirlerin, kurumların, olayların ve uygulamaların tyükselişılmasını teşvik etmemize karşın, bireylerin ve ya grupların ırklarından, etnik kökenlerinden, milli kökenlerinden, dini inançlarından, cinsel kimliklerinden, cinsiyetlerinden, cinsel tercihlerinden, fiziksel engellerinden ve ya sıhhat durumlarından ötürü başkalarına saldırmasına izin vermeyiz' denildi.

2 BİN 500 YASAKLI KELİME

Facebook'un içerik sisteminden mesul yöneticisi Monika Bicket, Topluluk Standartları, hakkındaki detayları paylaştı. Buna oranla 2 bin 500 kelimeye karşı duyarlı olacak bulunan sistem, eskisine oranla derhal çabucak üç kat daha çok sözcük kullanacak. Kullanıcılar bir içeriğin kaldırılmasını istek ettiğinde, o içeriğin Facebook kurallarını çiğneyip çiğnemediği bir algoritma vasıtası ile denetlenecek. Bu denetleme sonrası içeriğin kaldırılma talebi uygulanacak.

Özellikle terörizm üstüne sıkça sorular aldıklarını belirten Bicket, var kurallarında terörizme karşı net ifadelere yer verileceğini belirterek 'Artık terör grupları, onların destekçileri ve liderlerine müsamaha gösterilmeyeceğini net ifadelerle kurallarımızda belirteceğiz' halinde konuştu.

Öte yandan bir takım bu ürünü satın alanların huzursuz olabildiği videolar derhal oynatılmayacak, siyah bir ekranda İkaz yazısı gelecek. Kullanıcılar bu mesajı gördükten sonra videoyu izleyebilecek.

TÜRKİYE'DEN HER GÜN 15 İÇERİĞİ KALDIRDI

Facebook, 2014'ün ikinci yarısında gerçekleşen hükümetlerden gelen içerik kaldırma talepleri raporunu yayınladı. Buna oranla Türkiye'den 3624 içerik kaldırılarak, listenin ikinci esnasında yer aldı. 2014 yılı genelinde Türkiye'nin isteğiyle Facebook'un erişime engellediği içerik sayısı ise 5 bin 517'yi buldu.

Diğer bir deyişle 2014'te her gün ortalama 15 içeriği engellenmiş oldu. 2014'ün ikinci yarısındaki rakamlara oranla 5 bin 832 içeriğin kaldırılmasıyla Hindistan var. Üçüncü sırada ise sırf 60 içeriğin kaldırmasıyla Almanya bulunuyor. (Kaynak: Hürriyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×