Exit Poll: Yunanistan'da AP seçimlerinde sol birinci parti

Yunanistan’da bugün yapılan 3 sandıklı kritik seçimler sona erdi. Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre (exit poll) ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 26-30 arası oyla birinci parti olacak. İkinciliği ise iktidarın büyük...

Exit Poll: Yunanistan'da AP seçimlerinde sol birinci parti
25 Mayıs 2014 Pazar 21:08

Yunanistan’da bugün yapılan 3 sandıklı kritik seçimler sona erdi. Sandık çıkışı anket sonuçlarına göre (exit poll) ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 26-30 arası oyla birinci parti olacak. İkinciliği ise iktidarın büyük ortağı muhafazakar Yeni Demokrasi (ND) yüzde 23-27 oyla ikincilik alıyor.

Yunanistan’da bugün yapılan belediye ve eyalet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu ile Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sona erdi. AP seçimlerinde ana muhalefet sol parti SYRIZA'nın birinci gelerek sembolik önemi büyük bir zafer kazanması bekleniyor. Henüz yüzde 100'ü açıklanmayan exit poll sonucuna göre ikincilik alacak olan iktidar partisi ND’nin oy kaybı ise sınırlı görünüyor. İktidarın küçük ortağı PASOK'un yüzde 8 civarında oy alması bekleniyor. Exit poll tahminlerine göre ana muhalefet SYRIZA'nın birinci parti çıkmasına rağmen bu, açık ara bir birincilik olmayacak.

Siyasi analistler, "Yunan halkı, iktidara ve kriz politikası uygulayan hükümet partilerine sınırılı da olsa oy kaybı yaşatarak mesaj verdi. Ancak istikrarın sürmesi ve ülkenin güvenle krizden çıkarılmasını da istedi." şeklinde yorum yaptı.

Sandıkların kapanmasıyla açıklanan exit poll sonucuna göre iktidar partileri, 2012 yılında olduğu gibi krizden ağzı yanan vatandaş tarafından cezalandırılacak. İlk defa sol bir parti, Yunanistan’da seçimlerden birinci parti çıkacak. Tahminlere göre SYRIZA yüzde 26-30, Başbakan Antonis Samaras’ın lideri olduğu ND ise yüzde 23-27 arası oy alacak. Bu sonuçlara göre partiler, 2012’deki genel seçimlerine benzer şekilde bir güç elde edecek.

2012 genel seçimlerinde aldığı yüzde 7'lik oyun ardından yükselişini sürdüren Neonazi yanlısı aşırı sağ örgüt Altın Şafak ise yüzde 8-10 arasında oy alarak demokrasi yanlılarını endişelendirecek gibi görünüyor. Elia (PASOK) 7-9, Yunanistan Komünist Partisi ve Potami Partisi'nin oy oranı yüzde 5-7.

İçişleri Bakanlığı, ilk tahmini resmi sonuçlara dair verileri saat 22:00'de açıklayacak. CİHAN

Exit Poll: Yunanistan'da AP seçimlerinde sol birinci parti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×