Everest tepesinde çığ düştü:12 ölü, 3 kayıp

Dünyanın en yüksek tepesi Everest’de çığ düşmesi sonucu, en az 12 Nepalli dağ rehberinin öldüğü, 3 kişinin ise kaybolduğu kaydedildi.

Everest tepesinde çığ düştü:12 ölü, 3 kayıp
18 Nisan 2014 Cuma 15:23

Dünyanın en yüksek tepesi Everest’de çığ düşmesi sonucu, en az 12 Nepalli dağ rehberinin öldüğü, 3 kişinin ise kaybolduğu kaydedildi. Rehberlerin dağcıların kullandığı ipleri düzeltmek için bölgeye gittikleri sırada çığ düşüğü ifade ediliyor. Çığın bir kampı yuttuğu ve kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiği bildirildi. Kurtarma ekiplerinin 12 cesede ulaştığı açıklanırken, henüz 3 kişinin bulunamadığı ifade edildi.
Nepal dağcılık derneğinin yaptığı açıklamada, çığın vurduğu kampın 6 bin 450 metre yüksekliğindeki patlamış mısır lakaplı bölgede bulunduğu belirtildi.
İlk kez Yeni Zellandalı Edmund Hillary ve Sherpa Tenzing Norgay’ın tırmandığı tepeye 1953’den buyana 4 binden fazla dağcı çıkabildi.
Bugüne kadar zirveye ulaşmak için tırmanan yüzlerce dağcı bu uğurda hayatını kaybetti. En ağır bilanço ise 1996 yılında 8 dağcının kar fırtınasından dolayı hayatını kaybetmesi oldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×