Esed’e bağlı savaş uçakları Halep’i bombaladı: 30 ölü

Suriye’de Esed yönetimine bağlı savaş uçakları Halep’e yönelik bombardımanını sürdürüyor.

Esed’e bağlı savaş uçakları Halep’i bombaladı: 30 ölü
24 Aralık 2013 Salı 16:08

Suriye’de Esed yönetimine bağlı savaş uçakları Halep’e yönelik bombardımanını sürdürüyor. Savaş uçaklarının bugün Halep’in El Sukkariy semtine yönelik saldırılarında çok sayıda bina yerle bir olurken, aralarında kadın ve çocukların olduğu 30 kişi yaşamını yitirdi.

Esed ordusuna bağlı savaş uçaklarının yaklaşık bir haftadır Halep’e yönelik saldırıları tüm şiddetiyle devam ediyor. Esed yönetimi, bugün Halep’in El Sukkariy semtindeki sivillerin üzerine bomba yağdırdı. Hedef alınan çok sayıda bina yerle bir oldu. Muhalifler, ilk saldırı sonrasında halkın en kaz altındaki yaralılara yardım etmek üzerine olay yerine gitmelerinin ardından ikinci saldırının gerçekleştiğini bildirdi. Enkaz altındakilere yardım etmek isteyen halkın hedef alındığı saldırıda, ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Bombardıman sonrasında adeta can pazarı yaşandı. Çevredekiler ölüm tehlikesine aldırmadan enkaz altından ceset ve yaralı çıkarmaya çalıştı. Halkın büyük korku ve panik yaşadığı saldırılar sonrasında, yakınlarını kaybedenler ise sinir krizi geçirdi. Enkaz altından yaralı ve ölü taşıyan halkın paniği yaşadıkları dehşeti gözler önüne seriyor.

Esed yönetiminin ülkenin en büyük ikinci kenti Halep’e yönelik bombardımanı uluslar arası alanda da tepki gösteriyor. ABD yönetimi yaptığı açıklama ile saldırıları kınamıştı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Halep'e yönelik bombardımanı sert bir dille kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “ Esad rejimin Halep kentine yönelik olarak yaklaşık bir haftadan bu yana, varil bombaları da kullanmak suretiyle sürdürmekte olduğu ve ayrım gözetmeksizin herkesin hedef alındığı hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz. “ dedi.

Açıklamada ayrıca, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanın ölümüne ve şehrin tarihi dokusunu yok ederek büyük ölçekli maddi hasara yol açan saldırı "insanlık dışı" olarak nitelendirildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×