Eş-Şebab otele saldırdı: 14 ölü, 24 yaralı

Somali’de eş-Şebab örgütü, Afrika Birliği (AU) Barış Gücü ve Somali komutanlarının Buloburde kasabasında kaldığı otele saldırdı.

Eş-Şebab otele saldırdı: 14 ölü, 24 yaralı
18 Mart 2014 Salı 18:18

Somali’de eş-Şebab örgütü, Afrika Birliği (AU) Barış Gücü ve Somali komutanlarının Buloburde kasabasında kaldığı otele saldırdı. Bomba yüklü aracın otel önünde patlatılması sonucu en az 24 kişi yaralandı, 14 kişi hayatını kaybetti.

Eş-Şebab, yakın zaman önce stratejik öneme sahip kasabanın kontrolünü kaybetmişti. Saldırıyı üstlenen örgüt, en az 30 AU askerini öldürdüğünü iddia etti.

Görgü tanıkları, yerel saatle 02.00'de başlayan saldırının ardından, yaklaşık 5 saat boyunca çatışmaların devam ettiğini, yaralıların hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

Shabelle nehri üzerinde önemli bir köprüye sahip olan Buloburde kasabası, ülkenin birçok bölgesine ulaşımın sağlandığı kilit bir noktada bulunuyor.

Somali'de yaklaşık 22 bin AU barışgücü askeri bulunuyor. 2011'de başkent Mugadişu'yu kaybeden askerler intikam için sık sık hükümete yardım eden yabancı askerlere saldırıyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×