Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi başladı

Kıbrıs sorununda yeni müzakere süreci, iki liderin bir araya gelmesiyle başladı.Kıbrıs sorununa çözüm bulmak maksadıyla 2008’de başlayan müzakere sürecinde, Mart 2012’den sonra liderler seviyesindeki ilk toplantı ara bölgedeki eski Lefkoşa Havalimanı’nın.

Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi başladı
11 Şubat 2014 Salı 13:13

Kıbrıs sorununda yeni müzakere süreci, iki liderin bir araya gelmesiyle başladı.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak maksadıyla 2008’de başlayan müzakere sürecinde, Mart 2012’den sonra liderler seviyesindeki ilk toplantı ara bölgedeki eski Lefkoşa Havalimanı’nın yakınlarında, Birleşmiş Milletler tarafından kullanılan binada yapılıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve ekiplerinin katıldığı toplantı, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler İyi niyet Misyonu ekipleri tarafından kullanılan binada saat 11.35’te başladı.

ÖNCE CUMHURBAŞKANI EROĞLU GELDİ

Toplantı yerine önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ardından Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis geldi.

Liderleri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Lisa Buttenheim karşıladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmeyi izleyen kalabalık basın ordusunu selamlayarak görüşme salonuna yürüdü.

Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderleri arasındaki müzakereler kapsamında 22 ayın ardından yapılan ilk toplantıya Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum basınının yanında uluslararası basının da yoğun ilgisi bulunuyor.

MÜZAKERE HEYETİNDE KİMLER VAR?

Cumhurbaşkanı Eroğlu başkanlığındaki Kıbrıs Türk müzakere heyetinde Müzakereci Doç. Dr. Kudret Özersay, Müdür Temsilci Gülfem Veziroğlu Sevgili, Danışmanlık ve Siyasi İşler Müdürü Güneş Onar, Mülkiyet Uzmanı Serden Hoca, Hukukçu Oğuzhan Hasipoğlu, Dışilişkiler Sorumlusu Ayşe Balcıoğlu ve mütercim tercüman Özlem İnce bulunuyor.

Liderler seviyesinde görüşmeler, yaklaşık 2 yıl aranın ardından Kıbrıs Rum kesiminin ön koşul olarak ileri sürdüğü ortak açıklama metni üzerinde tarafların mutabakata varması sonucu yeniden başlatılabildi.

Toplantının ardından liderlerin geçtiğimiz günlerde üzerinde mutabakata vardığı ortak açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×