Erdoğan: Türkiye AB’nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Son 12 yılda gerçekleştirdiğimiz reformlarla, büyüyen ekonomisiyle, aktif dış politikasıyla Türkiye AB’nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değildir.” dedi.Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen...

Erdoğan: Türkiye AB’nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değil
21 Haziran 2014 Cumartesi 18:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Son 12 yılda gerçekleştirdiğimiz reformlarla, büyüyen ekonomisiyle, aktif dış politikasıyla Türkiye AB’nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değildir.” dedi.

Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen programda konuşan Erdoğan, Türkiye ile ilgili konuların iç siyasette kullanılması sebebiyle Fransa ile ilişkilerde yakın geçmişte zorluklar yaşadıklarını dile getirdi. Erdoğan, Türkiye üzerinden, 1915 olayları üzerinden, buradaki vatandaşlarımız üzerinden birileri iç politikada prim sağlama gayretine girişti. Biz gerek Fransa’da, gerek diğer Avrupa ülkelerinde bu tür konuların iç politika malzemesi yapılmasının tehlikesini her fırsatta vurguladık. İç politikada istismarla oy kazanmak uğruna ırkçılığa, ayrımcılığa, özellikle de İslamofobi’ye kapı aralanmasının Avrupa için, Avrupa değerleri için tehdit oluşturacağını defalarca dile getirdik.” dedi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin önüne çıkarılan engellerin hakkaniyetle uyuşmadığını, ahde vefa ilkesine uymadığını belirten Erdoğan, Avrupa’da 6 milyona yakın Türkün yaşadığını ifade etti. Erdoğan, “Buradaki vatandaşlarımız AB’ye üye olacak bir Türkiye’nin öncüleridir. Kimse Türkiye’den korkmasın, çekinmesin.” şeklinde konuştu.

AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın bugün daha fazla arttığını ifade eden Erdoğan, “Türkiye, ilelebet kapıda bekletilebilecek bir ülke değildir. Hele hele son 12 yılda gerçekleştirdiğimiz reformlarla, büyüyen ekonomisiyle, aktif dış politikasıyla Türkiye AB’nin kapısında ilelebet bekleyecek bir ülke hiç değildir. Biz reformlarımızı kararlılıkla yapıyoruz, demokratik standartlarımızı yükseltiyoruz, ekonomiyi istikrarla büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×