banner379

DÜZELTME - Yılmaz: Suriye'de çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam

Sayın abonemiz, 15 Aralık tarihinde yayınlanan "Yılmaz: Suriye'de çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam edeceğiz" başlıklı haberimizde Türkiye'nin Suriye'deki insani krizle ilgili yaptığı harcama miktarı sehven yanlış yer almıştır.

DÜZELTME - Yılmaz: Suriye'de çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam
17 Ocak 2014 Cuma 13:03

Sayın abonemiz, 15 Aralık tarihinde yayınlanan "Yılmaz: Suriye'de çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam edeceğiz" başlıklı haberimizde Türkiye'nin Suriye'deki insani krizle ilgili yaptığı harcama miktarı sehven yanlış yer almıştır. Bakan Cevdet Yılmaz, bu miktarı, haberde yer aldığı gibi "2 milyon" değil; "2,5 milyar dolar" olarak telaffuz etmiştir.

Haberimizin düzeltilmiş halini yeniden yayınlıyoruz. Saygılarımızla...

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriye'deki iç savaşa siyasi bir çözüm bulunana kadar açık kapı politikasına devam edileceklerini söyledi.

Cevdet Yılmaz, Kuveyt'te düzenlenen Suriye Donörleri Konferansı'na yaptığı konuşmada, 3. yılına yaklaşan Suriye krizinde Türkiye'de 700 bin mültecinin bulunduğunu ifade etti.

Yılmaz, Suriye için çözüm arayışlarının öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, Türkiye'nin yapıcı bir anlayışla uluslararası toplumun çözüm arayışına destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Ocak sonuna doğru gerçekleşecek olan 2. Cenevre Konferansı'nın Suriye için bir siyasi geçiş dönemi başlatmasını umut ettiklerini aktaran Yılmaz, "Geleceğin Suriye'si demokratik ve çoğulcu olmalıdır. Bu çerçevede hiç kimsenin etnik ve dini özellikleri gözetilmemelidir. Bu konferans da Suriye'ye yönelik problemlerin çözümü konusunda gerekli desteği uluslararası toplumdan toplayabilir." diye konuştu.

Suriye krizinin sorumluluk gerektirdiğine vurgu yapan Cevdet Yılmaz, bu sorunun sadece mültecileri barındıran ülkelerin sorunu olmadığını bildirdi.

Suriye'deki insani krizle başa çıkılabilmesi için Türkiye'nin kendi bütçesinden 2,5 milyar dolar harcadığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: "Yaklaşık 210 bin Suriyeli Türkiye'de kamplarda kalıyor. Türkiye'nin en fazla çektiği sıkıntılardan bir tanesi de Suriye sınırındaki mültecilere yardım oluşturmaktır. Siyasi bir çözüm bulunana kadar Suriye için Türkiye olarak açık kapı politikamıza devam edeceğiz. Onlara güvenlik sağlayacağız. Bunu bir zorunluluk değil, insani görev olarak gerçekleştireceğiz." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×