Dünya Bu 92 Türk'ü Arıyor

Birçok ülkede organ kaçakçılığından çocuk istismarına, cinayetten trafik ihlaline kadar pek çok suça karıştığı iddia edilen 92 Türk, İnterpol tarafından aranıyor.

Dünya Bu 92 Türk'ü Arıyor
04 Mart 2015 Çarşamba 12:56

Uluslararası Polis Teşkilatı İnterpol'ün dünya çapında kırmızı bültenle arananlar listesinde 92 Türk var. Kayıplara karışan adlar cinayetten dolandırıcılığa, uyuşturucudan insan ve üye kaçakçılığına kadar fazla fazla sayıda iddiayla suçlanıyor.

DOSYALARI BİR HAYLİ KABARIK

Suça karıştığı iddia edilen bireyin görüldüğü yerde tutuklanıp, iade edilmesini belirten kırmızı bültenle aranan Türklerin suç dosyaları da bir hayli kabarık. 92 ad dolandırıcılık, cinayet, silahlı gasp, cinsel suçlar, çocuk kaçırma, kalpazanlık, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı benzeri fazla fazla sayıda suç isnadıyla aranıyor.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Kayıp Türklerin kocaman bölümünün 2000 yılından sonra suça karışmış olması ise dikkat çekici. Listede ismi bulunanlar konusu için arama kararı istek eden devletler içerisinde ise Amerika Birleşik Devletleri'nden Gürcistan'a, Romanya'dan İsveç'e kadar pek fazla fazla yurt bulunuyor.

İnterpol'ün kayıtlarındaki 'Kırmızı bültenli' Türklerin bazılarının profilleri şöyle:

Salih Acarbulut: 1951 doğumlu. ABD vasıtası ile aranıyor. İyi derecede İngilizce ve Türkçe bilen Acarbulut, ABD'nin Tennessee Eyaleti'nde, Amerikalıların Ponzi dediği saadet zinciri yöntemiyle 100 bireyin 12 milyon dolarını zimmetine geçirmekten yargılanıyor. İddianamedeki 19 ayrı suçlamanın hepsinden hüküm giymesi biçiminde 330 sene ceza alacak.

Nihat Özmen: İyi derecede İsveççe ve Türkçe bilen Özmen, 43 yaşında. Silahlı soygun ve cinayete teşebbüs suçlarına karışarak İsveç'i birbirine katan Özmen, her yerde aranıyor.

Hüseyin Özdemir: 1980 Şırnak doğumlu Özdemir, Gürcistan'da seyrüsefer kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Gürcistan makamlarınca aranıyor.

Rami Doğhan: 1964 doğumlu. Azerbaycan'da vasıtası ile aranıyor. Vergi kaçaklığı suçundan hüküm giyen Doğhan'ın Türkiye'ye kaçmış olabildiği hesap ediliyor.

Prof. Dr. Kenan Demirkol ve Dr. Yusuf Erçin Sönmez: 1957 doğumlu Sönmez ve 1956 doğumlu Demirkol, Kosova'da hukuk dışı böbrek nakli gerçekleştirdikleri iddiasıyla aranıyor. Demirkol ve Sönmez hakkında, Avrupa Birliği'nin Kosova Polis ve Adalet Misyonu'nda (EULEX) görevli uluslararası savcı Jonathan Ratel'in soruşturduğu dosyada yasadışı üye nakilleri ve ticareti yaptıkları öne sürülmüştü.

Coşkun Boyunsuz: 1967 Gaziantep doğumlu Boyunsuz da suç dosyası kabarıklık oluşmuş Türklerden. Kumral saçlı ve mavi gözlü Boyunsuz, Bulgaristan'da tutulduğu cezaevinden firar etti. Bulgaristan vasıtası ile her yerde aranıyor.

Ümit Kaan Ocak: 39 yaşındaki Ocak, iyi derecede İngilizce biliyor. Uyuşturucu trafiği içerisinde olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentindeki mahalli güvenlik birimleri vasıtası ile aranıyor.

Ahmet Esat Bulkat: Bulkat, 54 yaşında İstanbul doğumlu. İngilizce ve İtalyanca biliyor. Çocuklara karşı istismar suçları, çocuk kaçırma ve sahtecilik suçlarından Georgia eyaletindeki bölge mahkemesince aranıyor.

Burçin Temel: 1985 Türkiye doğumlu Temel, İngilizce biliyor. New York'un Long Island bölgesindeki bir silahlı soygun sebebi ile aranıyor. Kahverengi gözlü ve siyah saçlı. ABD New York - Suffolk mahalli mahkemesinin verdiği yakalama kararı gereğince bütün dünyada aranıyor. (Kaynak: Milliyet)

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×