Doğum suyu gelen mülteciyi sınır dışı ettiler, bebek öldü

İsviçre'de doğum yapmak üzere olan bir mültecinin kötü şartlar altında sınır dışı edildiği ortaya çıktı. İtalya'ya gönderildikten sonra hastaneye kaldırılan Suriyeli kadının bebeği ölü doğdu. İsviçre makamları, olayla ilgili...

Doğum suyu gelen mülteciyi sınır dışı ettiler, bebek öldü
16 Temmuz 2014 Çarşamba 14:13

İsviçre'de doğum yapmak üzere olan bir mültecinin kötü şartlar altında sınır dışı edildiği ortaya çıktı. İtalya'ya gönderildikten sonra hastaneye kaldırılan Suriyeli kadının bebeği ölü doğdu. İsviçre makamları, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Kaçak olarak geldikleri İtalya'dan Fransa'ya gitmeye çalışan Suriyeli aile İsviçre'ye giriş yaptı fakat Fransa sınırında yakalandılar. Sığınma izni olmayan aile İtalya’ya geri götürülmek için polis gözetiminde yola çıktı. Yolculuğun zorluklarına dayanamayan hamile kadının kanaması başladı. İtalya’nın Domodossola kentine geldiklerinde hastaneye kaldırılan genç kadının karnındaki bebeğin öldüğü tespit edildi. Acılı baba İsviçreli yetkililerin kanamayı gördüğü halde tıbbi yardımda bulunmadıklarını iddia ederek şikayetçi oldu.

Suriyeli mülteci ailenin 4 Temmuz tarihinde yaşadığı talihsiz olay İsviçre’nin gündemine oturdu. 32 yaşındaki baba, 22 yaşındaki hamile eşi ve 2 yaşındaki oğluyla savaştan kaçarak Avrupa’ya sığındı. İtalya’ya gelen Suriyeli aile bir grup göçmenle beraber İsviçre üzerinden Fransa’nın başkenti Paris’e gitmek için yola çıktı. Ülkeye izinsiz giriş yapan Suriyeli mülteciler sınırda yakalanınca İtalya’ya iadesi gözetim altında geri gönderildi. Yedi aylık hamile olan kadın İsviçre’deki 12 saatlik yolculukta fenalaştı.

"DOKTOR ÇAĞIRSINLAR DİYE ÇIRPINDIM"

İddiaya göre İsviçreli yetkililer hamile kadının kanamasını görmesine rağmen tıbbi destek sağlamadan sınır dışı etti. İsviçre devlet televizyonuna konuşan genç baba, “Biz Suriye’deki savaş ve ölümden kaçtık. Fakat buraya gelince başka bir ölümle karşılaştık. İsviçre sınırında yetkililer bizi penceresiz minibüslere bindirdi. Yetkililerle sadece mikrofon vasıtasıyla konuşabiliyorduk. Eşim orada çok fenalaştı ve çocuğum ishal oldu. Yetkililerden yardım istedim ama beni geçiştirdiler. Sonra bizi bir hücreye tıktılar. Suçlu muamelesi gördük. Eşim yerde yatıyordu. Kanaması vardı ve doğum suyu geldi. İsviçreli yetkilerin doktor veya ambulans çağırması için çırpındım ama tepki vermediler.” dedi.

Suriyeli babanın ifadesine göre hücrede 4 saat bekledikten sonra tekrar trene bindirdiler. 32 yaşındaki Suriyel,: “Hücreden trene kadar gitmek için tekerlekli sandalye getirmelerini istedim ama yardımcı olmadılar. Eşim yürüyecek halde olmadığı için onu trene kadar kollarımda taşıdım.” diyerek feryat etti. Hamile kadın İtalya’nın Domodossola şehrine gelince hemen hastaneye kaldırıldı. Doktorlar acil serviste müdahale etmelerine rağmen bebeğin öldüğünü bildirdi.

ASKERİ YARGIDA SORUŞTURMA AÇILDI

İsviçreli resmi makamlar konunun araştırılması için soruşturma açıldığını bildirdi. Konunun basına yansımasıyla büyük tepki toplayan olayın tarafsız makamlarca incelenmesi için askeri yargıya havale edildiği açıklandı. Gümrükte görev yapan polis kuvvetleri şefi Jürg Noth ise hata yapıldığına dair somut ipuçların olmadığını öne sürdü.

İtalya’ya intikal eden Suriyeli ailenin dramını gören belediye yetkilisi Liliana Graziobelli İsviçre’ye tepki gösterdi. Graziobelli, “Hamile bir kadına yapılan bu muamele uluslararası bütün yasalara aykırı. Ve bunun İsviçre gibi bizim düzgün ve saygın bildiğimiz bir ülkede olması beni hayret ettirdi.” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Basın Sözcüsü Melissa Fleming ise “İsviçre sınırındaki Suriyeli hamile kadının başına gelenler bizi tereddüde sevk etti. Konuyla ilgili soruşturma açılmış olması ise bizi biraz olsun rahatlattı.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×