Doğu Ukrayna’da Operasyon: 70 Gözaltı

Ukrayna’nın doğu ve güney bölgesindeki kentlerde ayaklanan ve kamu binalarında kontrolü ele geçiren Rusya yanlısı gruplara karşı Kiev yönetimi operasyon başlattı.

Doğu Ukrayna’da Operasyon: 70 Gözaltı
08 Nisan 2014 Salı 13:13

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov terörle mücadele kapsamında gerçekleşen operasyonlarda 70 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Harkov kentinde terörle mücadele operasyonunun başladığı bilgisini Facebook’tan paylaşan Avakov, “Endişe edilecek bir durum yok. Harkov kamu binası eylemcilerden temizlendi. Operasyon sırasında silah kullanılmadı. 70 kişi gözaltına alındı.” dedi. Harkov’da Ukrayna yanlısı gruplarla çıkan çatışmada ise 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Destçitsya güneydoğu bölgelerinde tansiyonun yükselmesi durumunda, Kırım’dan farklı olarak Kiev yönetiminin daha sert önlemler alabileceği uyarısında bulundu.

Donetsk kent yönetimini ele geçiren Rusya yanlısı gruplar ise 11 Mayıs’ta Rusya ile birleşme yönünde referandum kararı aldı. Eylemciler Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni kurarak bağımsızlıklarını ilan etti.

Rusya Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde Rus etnik halklarına yönelik baskıcı yaklaşımların bölgede tansiyonun yükselmesine neden olduğu eleştirisi getiriyor. Moskova’ya göre Rusça konuşan doğu Ukrayna ile Ukraynaca konuşan batı bölgesi ikiye ayrılmış durumda. Anayasa değişikliği ile federal devlet yapısına geçilirse krizden çıkılabilir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×